Mnohé manželské páry by uvítaly, kdyby je místo soudce mohl rozvést notář. Pokud by se dvojice dopředu dohodla na rozdělení majetku a péči o děti, k soudu by nemusela. Taková praxe se podle výzkumu agentury STEM/Mark zamlouvá téměř čtyřem pětinám Čechů.

Legislativní změna je však daleko, neboť nemá podporu ministerstva spravedlnosti.

Rozdílné názory panují v tom, zda institut manželství chápat jen technicky, a také v otázce vytíženosti notářských kanceláří. "V takových případech se manželé ani soudit nechtějí, protože vlastně po vzájemné dohodě není o co. A přesto tito lidé k soudu kvůli rozvodu jít musí," říká prezident Notářské komory Radim Neubauer.

Novou agendu by podle něj notáři zvládli, manželství by rozvedli pouze sepsáním a podpisem rozvodových dokumentů.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Svobodová pochybuje, zda notář je správná pozice pro vykonání takového aktu.

Rozvody po francouzsku

Podobný model funguje od loňského roku například ve Francii. Manželům, kteří se na podmínkách rozvodu dohodnou, stačí zaregistrovat tento krok u notáře. Podmínkou je, že každý z dvojice musí mít s sebou právníka. To by mělo zaručit, že nebudou opominuty zájmy žádné strany. "Rozvádějící se manželé, pro které může být povinnost absolvovat celý proces v soudní budově stresující, by pocítili úlevu," podporuje Neubauer takové řešení.