Nenajdeme moc příkladů toho, že by byla česká politika schopná přijít s vizí, kterou by pak od nás nadšeně převzala celá Evropa. Kuponová privatizace se zrovna neuchytila. Co se naopak uchytilo, je tunelování. Tedy ani ne tak samotná praxe jako termín označující to, když vedení firmy za pomoci podvodů celou společnost vysaje. Pojem tunelování, vynalezený v Česku, přešel i do angličtiny.

Vizi pro celou Evropu teď slibuje premiér Andrej Babiš (ANO). Prý předloží návrh, jak vyřešit migrační krizi. "Česko přijde s návrhem nejen pro Itálii, ale pro celou Evropu. Musíme migraci zastavit," tvrdí Babiš.

Někdo si z toho možná bude dělat legraci − co nového tak asi můžou vymyslet suchozemci v Praze, co ostatní země ještě nenapadlo? Ale to by bylo laciné. Naopak, Babiš má pravdu, že Česko by mělo být v rámci Evropské unie aktivní, a ne jen útrpně čekat na to, s čím přijdou ostatní. Měli bychom se konečně stát aktivním členem unie, který má dost sebevědomí − a ovšem i schopností − na to, aby spoluurčoval evropskou agendu. Některé jiné menší země EU to zvládají, Česku teoreticky nic nebrání v tom, aby se k nim přidalo.
 
Teoreticky. Zatímco teoreticky je Babišova snaha naprosto správná, v praxi můžeme úspěšně pochybovat o tom, jestli má nějaký obsah. Když premiéra posloucháme, nemůžeme se ubránit dojmu, že jen mluví, ale obsah tomu jaksi schází.