Rusko v září uspořádá rozsáhlé vojenské cvičení s názvem Východ 2018 (Vostok 2018), kterého se zúčastní zhruba 300 tisíc vojáků a více než 1000 kusů vojenské techniky. V úterý to oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Do cvičení ve střední a východní části Ruska se zapojí ruská tichomořská a severní flotila a všechny letecké jednotky. Chystané manévry budou podle Šojgua největší od roku 1981. Tehdy proběhlo cvičení na hranicích s Polskem. "V něčem zopakují Západ-81, v něčem ale budou mnohem rozsáhlejší," citovala ruská tisková agentura Tass ministra.

Cvičení, které se má konat od 11. do 15. září, zahájí řada přípravných akcí a čeká se i namátková kontrola nařízená prezidentem Vladimirem Putinem jako vrchním velitelem. Cílem cvičení má být nácvik vedení vojenských operací velkého rozsahu, přesun bojových jednotek na velkou vzdálenost a rovněž nácvik mobilizace velkého rozsahu. Kromě ruských jednotek se do části manévrů podle agentury Interfax zapojí i útvary mongolské a čínské armády.

Čína na cvičení vyšle 3200 vojáků, 900 tanků a 30 vrtulníků a stíhaček. Čínské ministerstvo obrany si od cvičení slibuje posílení vztahů s Ruskem a zlepšení schopností obou zemí společně reagovat na bezpečnostní hrozby a udržovat mír a stabilitu v regionu.

Loni se velké vojenské cvičení Západ 2017 konalo na území Ruska a v Bělorusku a vyvolalo obavy ve státech NATO a zejména u některých ruských sousedů. Podle oficiální zprávy se ho zúčastnilo 12 700 vojáků, 250 tanků, 70 letadel a vrtulníků, 200 děl, minometů a protiraketových systémů a deset bojových plavidel. Členové Severoatlantické aliance ale tyto údaje zpochybnili a označili manévry za nedostatečně transparentní. NATO počet ruských vojáků zapojených do cvičení Západ 2017 odhadlo na 70 až 100 tisíc.

Ruské vojenské cvičení Západ budí velké emoce. NATO je na pozoru
Ruske_vojenske_cviceni_Zapad_budi_velke_emoce._NATO_je_na_pozoru.png