Když se po třítýdenní dovolené na jihu Francie Emmanuel Macron vracel zpět do Paříže, na setkání s příznivci uvedl: Nemyslete si ani sekundu, že zpomalím nebo změním směr. A svým slovům hodlá dostát. V příštích měsících představí balík různých reforem, které sahají od školství přes zdravotnictví až k citlivému tématu důchodů. Právě rychlé tempo reforem charakterizovalo už období před prázdninami.

Jenže prosadit je nebude pro Macrona snadné. Prezidenta oslabuje nízká popularita a menší ekonomický růst, než se čekalo.

Jedna reforma za druhou

Macron se po dovolené soustřeďuje na pomoc malým a středním podnikům. Plánuje, že jim sníží byrokracii a regulace, které je často omezují. Vedle toho chce pokročit i v reformě zdravotnictví, které je podfinancované. Na řadu přijde i propouštění z přebujelé státní správy. Letos přijde o práci 1600 státních úředníků, příští rok pak 4500, plánuje vláda.

Vůbec nejcitlivější je ale reforma penzijního systému. Ten je nyní ve Francii velmi složitý a Macron plánuje, že ho výrazně zjednoduší. To ale v praxi může znamenat, že o výhody přijdou některé části obyvatelstva, třeba zaměstnanci železnic. Je proto možné, že se prezident nevyhne odporu ve společnosti, jenž by mohl vyústit ve stávky a demonstrace.