Výrobce antivirových programů Avast včera představil první výsledky hospodaření od květnového vstupu na burzy v Londýně a v Praze.

Připomeňme, že vstup to nebyl zrovna idylický. Akcie Avastu v prvních dnech výrazně ztrácely, k čemuž přispěly i potíže největší firmy z oboru Symantec, které zasáhly náladu investorů v celém sektoru. Až v létě se cena akcií stabilizovala a začala pomalu růst.

Avast oznámil růst tržeb, zisku i hotovosti za první polovinu roku. Nadále jsou hlavním tahounem tržeb jednotlivci. V tom je Avast světovou jedničkou. Od ledna firmě přibylo 300 tisíc platících zákazníků na celkových 11,7 milionu a vzrostly i průměrné tržby na zákazníka. Nové fakturace zákazníkům navíc naznačují, že by trend mohl pokračovat.

Na burze je sice Avast nováčkem, může si ale v očích investorů vybudovat speciální postavení. Ostatní antivirové firmy jsou zpravidla menší a soustřeďují se na růst, a proto nevyplácejí dividendu.

V menším počtu se veřejně obchodují i velké zavedené firmy, které menší dividendu vyplácejí, ale růstu už příliš nedosahují. Avast začne od příštího roku vyplácet hmatatelnou dividendu a přitom firma nadále slušně roste. Může tak pro investory kombinovat to zajímavé z obou "světů".