Ekonom se rozhodl hledat výnos na burze. Vybrali jsme konkrétní akciové tituly pro hypotetické portfolio v hodnotě za necelý čtvrt milion korun.

Americký prezident Donald Trump chce umožnit veřejně obchodovaným firmám zveřejňovat výsledky pouze dvakrát ročně. Myšlenka zrušit letitou praxi čtvrtletních finančních výkazů vzbudila v USA debatu o tom, je-li v tomto případě méně opravdu více.

Trump požádal americkou burzovní komisi SEC, aby jeho návrh prostudovala. Podle něj by změna současných pravidel, která platí od roku 1970, mohla podnikům ušetřit peníze a umožnit vznik nových pracovních míst. Za pravdu mu dávají studie, podle kterých čtvrtletní prezentace výsledků svádí manažery ke krátkozrakosti. Firmy investují do dlouhodobého rozvoje méně, než by měly. Někteří investoři berou kvartální výsledkovou sezonu jako příležitost ke krátkodobým spekulacím na to, jestli poslední údaje o zisku předčily nebo zklamaly očekávání.

Na škodlivost zveřejňování odhadů budoucích výsledků každé čtvrtletí a snahy o jejich plnění na úkor dlouhodobého rozvoje firem poukazují také významní byznysmeni. V červnu se mezi kritiky tohoto pravidla veřejně přidali šéf americké banky JPMorgan Jamie Dimon a americká investorská legenda Warren Buffett. Učinili tak v komentáři, který společně napsali pro deník Wall Street Journal. „Tlak na to, aby firmy plnily odhad krátkodobých finančních výsledků, je jednou z příčin, proč klesá počet veřejně obchodovaných firem na akciových trzích,“ napsali Dimon a Buffett. V současnosti na amerických burzách obchoduje s akciemi zhruba 3600 firem. V roce 1997 jich bylo více než sedm tisíc a v roce 1980 necelých pět tisíc.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.