Loni oslavil šedesátku a vytyčil si tři zásadní cíle. Koupit svůj zamilovaný klub, londýnský Arsenal. Najít − již potřetí − ženu svého srdce a oženit se. A dobudovat rafinerii, která změní ekonomiku domovské Nigérie. Nejbohatší muž nejchudšího kontinentu Aliko Dangote si před sebe neklade malé cíle. Především posledně jmenovaný plán není malé sousto. Dangote, bez výraznějších zkušeností v petrochemii, plánuje na kraji Lagosu monstrpodnik, který by zpracovával čtvrt milionu barelů ropy denně, zároveň zásoboval plynem hlavní město země a návdavkem vyráběl hnojiva. Doposud na tento plán vsadil šest miliard dolarů z vlastních fondů. Celou polovinu svého jmění, jež agentura Bloomberg odhaduje na 12,2 miliar­dy dolarů. Dangote je zvyklý hrát ve velkém. A nyní plánuje, že Nigérii, která je členem OPEC, zbaví závislosti na cizích zpracovatelích ropy.

Rafinerie v bažině

"Je to výzva se spoustou rizik. Zpracování ropy je velmi volatilní odvětví," komentoval pro Bloomberg situaci Jeremy Parker z londýnského CITAC, jež se zabývá africkou energetikou. Sedm tisíc dělníků, kteří obrovský projekt realizují, navíc čelí − z perspektivy západního světa − velkým problémům. Celý projekt vzniká na bažinatém podloží břehu Atlantiku asi hodinu cesty západně od Lagosu. V místech, kde neexistuje pořádná logistická infrastruktura, rozhodně tedy nikoliv taková, jež by umožňovala bezpečně přepravit zařízení rafinerie. A už na začátku roku 2020 se přitom počítá, že podnik začne zásobovat zemi benzinem, naftou nebo plasty. Na to sázejí i místní politici, a proto na dokončení projektu přesně podle časového harmonogramu tvrdě tlačí.

Prezident Muhammadu Buhari se při návštěvě staveniště nechal slyšet, že by byl velmi nadšen, kdyby stavitelé stihli projekt spustit do příštích voleb, které se konají už za půl roku. Experti naproti tomu předpokládají, že plánované produkce první nigerijská rafinerie na zelené louce za posledních 30 let dosáhne nejdříve v roce 2022 a projekt se proti aktuálně plánovaným 15 miliardám dolarů ještě značně prodraží. Dangote se tak ocitá ve dvojích kleštích. Zároveň se ale nedá říci, že by to s místními politiky neuměl.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.