Kampaň před volbami v Praze se rozjíždí ve velkém stylu. Sociální demokraté přišli s trhákem: hromadná doprava zdarma pro všechny! Je to hezká ukázka, jak zoufalství odpojuje politiky nejen od racionality, ale i od elementární zodpovědnosti. To, co ČSSD v Praze navrhuje, je velikášské, drahé a nefunkční. Prostě gigantický úplatek, nic jiného.

Popořadě: Žádné město na světě o velikosti Prahy MHD zdarma nemá. Často uváděný estonský Tallinn má 450 tisíc obyvatel − oproti Praze je třetinový. Obecně se doprava zdarma v Evropě uplatňuje jen ve městech, kde žije maximálně několik desítek tisíc lidí. V Česku je třeba největším městem, kde něco takového praktikují, Frýdek-Místek s 56 tisíci obyvatel.

Důvod je jednoduchý − čím větší město, tím je "doprava zdarma" dražší. A to samozřejmě nejen absolutně, ale i v poměru k celkovému rozpočtu. Třeba v Lovosicích, kde dopravu zdarma zavedli letos, si to mohli celkem v klidu dovolit. Tržby z MHD tam v roce 2017 byly jen 148 742 korun, takže zas až o tak moc nepřišli. To v Praze jsou tržby dopravního podniku bezmála čtyřmiliardové a jejich výpadek by znamenal zaražení gigantické sekery do rozpočtu. Ne, ekonomickou racionalitu v návrhu pražské ČSSD nehledejme.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.