Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že jeho země bude v budoucnu bojkotovat elektroniku ze Spojených států.

"Mají iPhony, ale na druhé straně existuje také Samsung. A my máme náš vlastní Venus Vestel," uvedl v úterý v Ankaře. Venus Vestel je levnější smartphone turecké produkce.

Zatím není jasné, jakým způsobem chce Erdogan bojkot zajistit. 

Turecko a USA vězí v poslední době v hlubokém konfliktu, který masivně zatěžuje tureckou liru. Ankara zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona. Ten mimo jiné čelí obvinění z kontaktů na hnutí Fethullaha Gülena, jehož režim prezidenta Erdogana dlouhodobě viní ze snahy ho svrhnout. Brunson obvinění odmítá.

Spojené státy tento měsíc zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti a zdvojnásobily cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka.

Turecko v odplatě prudce zvýšilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku.

Výnos podepsaný prezidentem Erdoganem zvyšuje cla na osobní auta na 120 procent, na alkoholické nápoje na 140 procenta a na tabákové listy na 60 procent. Zvýší se také cla na řadu dalšího zboží, včetně kosmetiky, rýže a uhlí.

Dalším důvodem oslabování turecké měny je Erdoganův rostoucí vliv na centrální banku, který znepokojuje zahraniční investory. 

Kurz liry se v úterý po dvou dnech "pohromy" poprvé znovu trochu uklidnil. V pátek se vůči dolaru propadla až o 18 procent, což mělo negativní dopad na světové akciové trhy i na kurz eura. V pondělí kurz spadl na nové dno. V úterý dopoledne lira posilovala k dolaru i euru zhruba o pět procent. Od začátku roku turecká měna ztrácí vůči dolaru více než 40 procent. Erdogan zopakoval výzvu, aby Turci směňovali své dolary za liry.

Tamní centrální banka v pondělí v reakci na pokles domácí měny slíbila zajištění dostatečné likvidity bankovního sektoru a snížila požadavky na kapitálové rezervy komerčních bank.

Investoři se obávají, že turecké podniky budou mít kvůli slabé liře potíže se splácením dluhů v cizích měnách.