Neziskovým organizacím svítá naděje, že se nebudou muset příští rok radikálně uskrovňovat, jak se už týden obávají. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) minulý týden zveřejnila, že 14 miliard korun dotací pro neziskovky seškrtá o více než dvacet procent. Teď ale své vyjádření zmírňuje, její stranický šéf a zároveň předseda vlády Andrej Babiš označuje škrty za lež.

Ministryně financí o úsporách mluvila v rozhovoru pro Českou televizi v neděli 5. srpna. "Myslím si, že je obrovský prostor ušetřit například za provoz jednotlivých neziskových organizací," uvedla. "Budu ráda, když to budou tři miliardy," naznačila částku, o kterou by mohly peníze poklesnout.

Upozornila, že by se úspory neměly týkat organizací, které pomáhají postiženým. Premiér Babiš zároveň uvedl, že škrty se nebudou týkat sportovců. Do sportovních svazů, které dostávají dotace ze stejného veřejného balíku jako humanitární neziskovky, jde přitom největší část těchto peněz. Mezi zhruba 3,5 tisíce státem dotovaných organizací patří také sociál­ní služby nebo dobročinné spolky a občanská sdružení.