V Česku letos vznikla nezvyklá investiční skupina. S cílem zaměřit se na tuzemské firmy, jejich rozvoj a inovace se dalo dohromady jedenáct byznysmenů, finančníků, vědců i bývalých poradců a založili Český strojírenský holding. Přes něj plánují během následujících dvou let investovat až jednu miliardu korun. První firmu koupili již letos v červenci.

"I název ukazuje, že se chceme zaměřit primárně na strojírenství. To má v Česku velkou tradici a my si myslíme, že i velkou budoucnost. Je tu spousta firem, které se podle našeho názoru dají dál rozvíjet," říká v rozhovoru pro HN Jiří Polman, který je jedním z investorů a který celý holding zároveň i řídí.

On sám působil řadu let v chemickém nadnárodním koncernu DuPont, řídil ale i chomutovskou ocelárnu Sandvik. Spolu s ním do holdingu investovala různorodá směsice lidí. Největší podíl má známý finančník a spolumajitel skupiny RSJ Libor Winkler, dále dva bývalí partneři KPMG František Dostálek a Jan Žůrek, několik podnikatelů z různých oborů a nakonec i profesor Vladimír Mařík, expert na robotiku.

Jiří Polman
jarvis_5b6dac9c498e289bcfb39119.jpeg

Jiří Polman je v Českém strojírenském holdingu jedním z investorů. Celou skupinu zároveň i řídí. 

"Každý z těch lidí může přispět nejen penězi, ale i svými zkušenostmi, kontakty, umem a dovednostmi. Myslím, že naše složení je poměrně unikátní. A dává nám to výhodu oproti typickým finančním investorům," vysvětluje fungování holdingu Polman.

I zapojení Maříka či Karla Krause, kteří společně vlastní známou IT vývojářskou firmu Certicon, naznačuje, že se společnost chce do velké míry zaměřovat právě na nové technologie, robotizaci a další inovace. "Nechceme dělat řekněme banální strojírenství, ohýbat plechy či řezat tyče. Chceme sofistikovanější produkty. A posunout je ještě dál," popisuje své plány Polman.

Zatím jediný úlovek holdingu pochází z letošního července a je jím děčínská společnost Karned, která se specializuje na výrobu přípravků na obrábění převážně kovů, ale i dřeva. Jedná se například o speciální vrtáky, řezné a soustružnické nože, nástavce na frézy a další.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru