Debata, kterou rozvířila aféra fotbalisty Mesuta Özila o dnešní identitě Němců, může vést k ostré polarizaci společností, domnívá se český historik Miloš Řezník. Sám ví, o čem se hovoří, když je řeč o různých identitách. Vlastní úspěšnou vědeckou a pedagogickou kariéru strávil dosud většinou v Německu a nyní vede Německý historický ústav v polské Varšavě.

HN: Jste Čech pracující v Polsku pro německou instituci. Která identita je vám nejbližší?

Já ji cítím vždy podle situace, podle toho, kde jsem, co dělám, do jakého kontextu se dostávám. Vlastně se u mě identity nějakým způsobem míchají. Mám nějakou českou, která je umístěná dejme tomu ve středoevropském prostoru. Takže dnes, když přejíždím českou, německou, polskou hranici, už to nevnímám tak, že bych přejížděl z jedné země do druhé.

HN: A máte taky dvě srdce, jak to řekl fotbalista Mesut Özil, když ho v Německu kritizovali za fotku s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem?

Srdcí mám hodně, ale čím víc jich člověk má, tím víc si uvědomuje, odkud je a co pro něj je důležité. Musím říct, že teprve dlouhodobý pobyt v zahraničí ve mně posílil něco, co by se dalo nazvat českým vědomím a českou identitou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak u Miloše Řezníka dopadá srovnání Čechů a Poláků ve vztahu k cizím vlivům na národní identitu.
  • Proč vlastně bylo tolik povyku kolem fotbalisty Mesuta Özila a zda je možné, že se opět bude diskutovat o vyhnání Němců z Československa.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.