Doba levných hypoték zřejmě definitivně končí, od října se navíc zpřísní podmínky pro jejich získání. Mnoho lidí se je proto snaží vyjednat ještě nyní. A banky se o klienty přetahují: lákají je na možnost zmrazit výši úroku na extrémně dlouhou dobu, například i 20 let. To dříve nebylo vůbec obvyklé: k lídrovi trhu Hypoteční bance se teď ale s touto nabídkou nově přidala také dvojka Česká spořitelna.

Obliba takzvaných delších fixací úroků je v Česku v poslední době na vzestupu. Po dlouhých letech extrémně nízkých sazeb začaly hypoteční úvěry podražovat. A kdo si nyní vyjedná zafixování úroku na delší dobu, vyhne se zdražování.

Další růst sazeb ostatně odborníci očekávají. Česká národní banka už rok opakovaně zvyšuje svou klíčovou sazbu, od níž se cena hypoték částečně odvíjí. Zatímco na konci roku 2016 byl průměrný úrok u hypotéky 1,77 procenta, teď je to podle ukazatele Fincentrum Hypoindex 2,49 procenta.

1,08 bilionu

korun je celkový objem hypotečních úvěrů na bydlení poskytnutých českým domácnostem. Přes sto miliard pak představují další úvěry na bydlení, například ty ze stavebního spoření. Celkové zadlužení českých domácností činí 1,6 bilionu.

Nárůst obliby delších fixací dokumentují i čísla makléřské společnosti Golem Finance, která hypotéky zprostředkovává. Zatímco v roce 2013 se týkaly fixace na více než pět let jen dvou hypoték ze sta, letos už je to zhruba 40 procent.