Cesta k "bydlení ve vlastním" bude náročnější než dříve. Ceny nemovitostí zvláště ve větších městech v posledních dvou až třech letech rychle rostou a Česká národní banka se rozhodla situaci brzdit přísnější regulací. Od října tak budou banky muset nové žadatele posuzovat mnohem přísněji. To může růst cen zpomalit, až pětinu současných úspěšných žadatelů o hypotéku to však může podle odhadů České bankovní asociace z trhu vytlačit.

Podražují také úvěry jako takové. Od konce roku 2016 postupně roste průměrná sazba hypoték, podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, který vychází z úroků reálně poskytnutých úvěrů, se zvýšila z 1,77 na současných 2,49 procenta. Odborníci očekávají, že sazba bude ještě dále růst.

Na současných cenách byly úroky hypoték naposledy v roce 2014. Kdo si vzal tehdy úvěr na bydlení s oblíbenou pětiletou fixací, se bude muset pravděpodobně příští rok smířit s vyšším úrokem.

Základní otázky a odpovědi k regulaci hypoték, dostupnosti úvěrů a pravidlům refinancování, tedy přesunu dluhu k jiné bance, si můžete přečíst v následujícím přehledu.

Jak vypadá aktuální stav regulace na trhu hypoték?

ČNB v červnu oznámila, že od října rozšíří pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti. Dluh žadatele o hypotéku by nově neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (ukazatel DTI, debt-to-income). Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu (ukazatel DSTI, debt service-to-income).

Již z dřívějška platí doporučení ČNB bankám ohledně "zastropování" výše úvěru vůči ceně nemovitosti (LTV, loan-to-value). V souladu s ním by dnes banky neměly většině žadatelů půjčit na více než 80 procent ceny nemovitosti.
Nástroje ČNB v této oblasti zatím mají "jen" formu doporučení komerčním bankám, v případě schválení novely zákona o ČNB však budou tato opatření ošetřena přímo zákonem.