Tuzemská ekonomika se přehřívá, růst mezd tlačí nahoru inflaci a kvůli nejistotě v mezinárodním obchodě zase česká koruna neposilovala tak, jak centrální bankéři očekávali. Česká národní banka (ČNB) proto ve čtvrtek jednomyslně rozhodla o zvýšení takzvané dvoutýdenní reposazby, a to o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta. To by mělo přispět k ochlazování růstu ekonomiky i posílení tuzemské měny.

Reposazba zjednodušeně řečeno určuje, za kolik si mohou komerční banky u ČNB uložit svou přebytečnou hotovost. Ukazatel tak má nepřímý vliv i na úroky od komerčních bank a tlačí je vzhůru. Vyšší výnos vkladů v korunách pak stahuje do země kapitál ze zahraničí a táhne vzhůru kurz koruny vůči ostatním měnám.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V článku se dále dočtete, jaké kroky chystá guvernér ČNB v případě, že bude pokračovat stav, který zapříčinil čtvrteční zvýšení reposazby. Jak ovlivní krok centrální banky růst úroků u úvěrů na bydlení?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru