Česká národní banka ve čtvrtek na svém jednání rozhodla o zvýšení klíčové úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta a naznačila, že to nemusí být poslední letošní zvýšení. Repo sazba se mimo jiné nepřímo promítá do ceny úvěrů pro spotřebitele a mohla by tak jejich cenu táhnout nahoru. Rozhodnutí ČNB také brání oslabování české koruny, jejíž kurz se v poslední době nevyvíjel tak, jak centrální banka odhadovala. O zvýšení sazby rozhodla bankovní rada jednomyslně. ČNB také ve své nové prognóze zhoršila odhad růstu ekonomiky v letošním roce.

"Rozhodně nelze vyloučit, že další krok bude následovat poměrně brzy. Pokud budou ty stávající podmínky přetrvávat, tak je prostor již při nejbližším zasedání. Tedy pokud by přetrvával kurzový šok a pokud budou přetrvávat inflační tlaky v české ekonomice. U toho prvního si netroufám předpovědět, u toho druhé to bude splněno," uvedl guvernér Jiří Rusnok.

Koruna ve čtvrtek navzdory zvýšení úrokových sazeb oslabila vůči euru. Závěr ji zastihl na 25,67 koruny za euro, za den ztratila devět haléřů. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Bezprostředně po oznámení České národní banky o zvýšení sazeb koruna oslabila o dva haléře, později během tiskové konference guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka ztratila dalších šest haléřů.