Oba největší světoví výrobci letadel mají za druhé čtvrtletí dobré výsledky. Evropskému Airbusu stouply tržby o osm procent na 14,851 miliardy eur (380 miliard korun), Boeing zvýšil za březen až červen příjmy o pět procent na 24,26 miliardy dolarů (532 miliardy korun).

Provozní zisk Airbusu se zdvojnásobil na 1,15 miliardy eur, což je více, než trhy očekávaly. Čistý zisk ale poklesl o 69 procent na 213 milionů eur. Výrobce z Toulouse to odůvodnil nepříznivým vývojem směnných kurzů a vyššími daněmi.

Pro Airbus je pozitivní, že se mu začíná dařit řešit problémy se zpožděním dodávek letounů A320neo, které jsou způsobeny potížemi s dodávkami motorů od výrobců Pratt & Whitney a CFM. Snižují se také náklady na výrobu větších letounů A350, kterých by se do konce roku mohlo vyrábět 10 měsíčně. Konkurenční Boeing předpokládá u svého typu větších letadel 787 Dreamliner měsíční výrobu 14 strojů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.