Čínský farmaceutický průmysl zasáhl nový skandál. Stovky tisíc tříměsíčních kojenců byly očkovány nevyhovujícími vakcínami proti černému kašli a tetanu. Tyto podřadné vakcíny nebyly podle serveru The Verge při podpoře imunitního systému účinné. Očkovací látku vyrobila společnost Changchun Changscheng, která využila distribuci nekvalitního produktu k tomu, aby zvýšila své ziskové marže a stala se tak největším čínským výrobcem vakcín.

Podle The New York Times zatím nebyly v souvislosti s podřadnými vakcínami hlášeny žádné případy onemocnění ani úmrtí, publikované informace však podkopaly důvěru veřejnosti ve vládu a v lidech znovu vzbudily obavy, že korupce ve farmaceutickém průmyslu ohrožuje jejich zdraví.

Na případ jako jeden z prvních upozornil bloger s pseudonymem Bestie, který ve svém textu s titulkem "Král vakcín" prozkoumal historii společnosti a ukázal, jak se díky prodeji vadných vakcín stala největším producentem očkovacích látek v Číně. Text však po zásahu cenzorů zmizel jen několik hodin po zveřejnění a smazány byly i všechny další příspěvky, které se ho snažily šířit dál. Čínští internetoví uživatelé si však dokázali najít cestu, jak informaci sdílet pomocí blockchainu kryptoměny ethereum, upozornil server Technode.com

Jeden vlastník etherea poslal sám sobě 0,001 etherea (0,47 dolaru, tedy asi 10 korun) a text odhalující praktiky farmaceutické společnosti umístil do metadat transakce. A protože záznamy o všech transakcích jsou veřejné, zprávu si tak může přečíst kdokoliv. Server The Verge připomíná, že ethereum je decentralizovaná platforma, Peking proto není schopný vyvíjet tlak na vlastníky sítě, aby transakci odstranili.

Blockchain pomohl obejít cenzuru už dřív

Není to ovšem poprvé, kdy blockchain pomohl obejít čínskou cenzuru. V dubnu letošního roku došlo stejnou kličkou ke zveřejnění dopisu studentky Pekingské univerzity Jüe Sin.

Jüe v otevřeném dopise, který se začal rychle šířit po sociálních sítích, obvinila univerzitu z toho, že se ji snaží zastrašit a umlčet její volání po vyšetření 20 let starého případu sexuálního obtěžování, který vedl až ke smrti studentky Kao Jen. Ta v roce 1998 spáchala sebevraždu poté, co prohlásila, že byla sexuálně napadena svým profesorem. 

Všechny příspěvky sdílející dopis cenzoři ze sítí okamžitě odstraňovali. O jeho další šíření se tak postaral anonymní uživatel, který text dopisu umístil do metadat transakce etherea. 

"Je to symbolické, ale veřejné masy to nebudou snadno přejímat," řekl tehdy agentuře Bloomberg Isaac Mao, podnikatel ze San Francisca, který buduje mediální platformu využívající blockchain k boji s cenzurou. "Decentralizovaná média ještě musí ujít dlouhou cestu. Ale dává to lidem novou naději," dodal.