Po krátké době se vracíme k tématu penzí. Ty se staly jednou z priorit nové vlády. Ať už to znamená cokoliv, téma je to čím dál živější.

Nebudu teď na tomto místě prezentovat své názory, jak by měl penzijní systém fungovat. Jak sem si ověřil již několikrát, jsou zřejmě příliš extrémní a nejlépe udělám, nechám-li si je pro sebe. V jedné debatě jsem například prohlásil, že lidé, kteří měli v životě úspěch a vydělali velké peníze, by nemuseli pobírat státní penzi. Byl jsem smeten. Náš solidární systém je, jak jsem byl napomenut, založen na solidaritě, čili i miliardář má nárok na důchod. Můj názor, že solidární by měli být bohatí s chudými, úspěšní s méně úspěšnými, byl označen za pomýlený. Což vlastně uznávám. Uvědomuji si, že kdyby náš penzijní systém začal erodovat různými "dobrými" nápady, rozpadl by se. To skutečně nechci mít na svědomí.

Čili k věci. V aktuálním Ekonomu mimo jiné popisujeme, jak se bude penzijní systém měnit. Tedy, ehm, spíše neměnit a směřovat ke kolapsu. Navíc přinášíme praktický návod, jak se zachovat, když krátce před penzí přijdete o práci. Co dělat, aby vaše finance co nejméně utrpěly?

Hezké čtení

Související