Pokud se narodíte v zapadlé vísce a vaším životním snem je chovat koně, je všechno v pořádku. Pokud vám ale padla do oka jaderná fyzika, budete to mít těžší a nezbude než rodnou vísku opustit. Nejspíš se tam už nikdy natrvalo nevrátíte − ale nejen to: vaše další cesta pak bude vypadat tak trochu jako cesta heterogenní směsi skrz systém filtrů. Ti, jejichž ctižádost, pevná vůle nebo bystrost jsou slabší, zůstanou v okresním městě, ti odhodlanější v hlavním městě a skuteční géniové to dotáhnou do některé ze světových metropolí.

Nic objevného: říká se tomu odliv mozků. Příklad ale ukazuje, že funguje i na nižších úrovních, než se obvykle rozebírají − jako třeba proč pod tolika vědeckými pracemi věhlasných amerických institucí nacházíme hodně neamerická jména. Před érou módy satelitního bydlení šlo tu nejnižší úroveň vidět i v okolí Prahy, kde vesnice byly zdevastovanější než dál od ní, protože výběrový magnetismus metropole tu působil nejsilněji.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.