Politickým náměstkem ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) bude od poloviny srpna dosavadní vedoucí kanceláře předsedy sněmovny Jan Štrof (ANO). V úterý to napsaly Lidové noviny (LN) a připomněly, že Štrof se před dvěma týdny stal členem dozorčí rady Českých drah. Hnutí ANO dlouhodobě pozice politických náměstků odmítalo s rétorikou, že je považuje za zbytečné, píše deník.

Nový Ťokův ”profesionál” v Českých drahách: člen ANO bez zkušeností v dopravě

"S panem Štrofem počítám na místo politického náměstka. Jeho úkolem bude zajišťovat komunikaci s dozorčí radou Českých drah a kontrolu dalších podřízených organizací," řekl Ťok. Nyní ministr žádného politického náměstka nemá.

Ministr dopravy nechal před dvěma týdny obměnit velkou část dozorčí rady Českých drah, za což sklidil kritiku. Mezi pěti novými jmény v kontrolním orgánu je Štrof jediný, kdo nemá žádné velké zkušenosti s dopravou, píšou LN. Ťok jmenování Štrofa do dozorčí rady hájí tím, že jde o manažera, který odborníky na dopravu doplní.

Štrof byl v minulosti asistentem předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO), v té době také vstoupil do hnutí ANO. Dříve byl několik let v ČSSD a jako její člen byl za primátora Pavla Béma (ODS) v letech 2004 až 2006 pražským radním pro školství.

Štrof také působil v dozorčí radě pražského dopravního podniku nebo v představenstvu Pražských služeb, Pražské vodohospodářské společnosti a Kongresového centra Praha. Za hlavní město byl Štrof členem dozorčí rady PPF Banky, která spadá do holdingu miliardáře Petra Kellnera a v níž drží Praha více než šestiprocentní podíl.

Za ČSSD byl Štrof také radním v Praze 9. Ze strany byl vyloučen kvůli tomu, že před volbami do zastupitelstva hlavního města v roce 2010 rozesílal svým známým textové zprávy s doporučením, aby nevolili první dva kandidáty strany, řekl tehdy místopředseda ČSSD v Praze 9 Ondřej Miffek. Štrof svůj odchod z volební kandidátky v Praze 9 zdůvodňuje tím, že na ní nechtěl být společně s Petrem Müllerem, který byl později odsouzen na šest let vězení za výrobu a distribuci pervitinu.