Tuzemský trh s výtvarným uměním, který je největší v novodobé historii, táhly v uplynulých letech k rekordům hlavně obchody s díly klasické moderny. Nyní podle odborníků nastává obrat: děl za mnohamilionové částky začíná ubývat a investoři obrací svůj zájem i k tvůrcům poválečným, či dokonce současným.

Roky 2016 a 2017 byly pro český byznys s uměleckými artefakty mimořádně silné: jen v aukcích s uměním předloni investoři a sběratelé poprvé utratili dohromady víc než jednu miliardu korun. Loni podle databáze Art+ aukční trh vzrostl o dalších téměř 13 procent na 1,4 miliardy.

Hospodářská konjunktura a nízké úrokové sazby přivedly na trh nové investory, hledající alternativy k tradičnímu zhodnocování peněz. Do sbírání umění se pustila i stále početnější skupina majetných podnikatelů, kteří už mají po třech desítkách let podnikání drahá auta a domy a obracejí svoji pozornost k disciplíně, která je exkluzivní a otevírá dveře k nové společenské prestiži.

Po zakladateli Novy Vladimíru Železném a jeho rodině či po někdejším šéfovi ČEZ Martinu Romanovi přichází vlna sběratelů, kteří dokonce chystají otevřít svá privátní muzea pro veřejnost. Patří sem například průmyslník Oldřich Šlemr, který se svým společníkem vybudoval Českou gumárenskou společnost a před třemi lety ji prodal za více než 31 miliard korun, nebo někdejší zakladatel skupiny Czech Coal Petr Pudil a další.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zájem movitých investorů o drahá díla se po dvou výjimečných letech na chvíli ukojil. Ti se nyní budou více zaměřovat na levnější díla umělců z druhé poloviny 20. století. Roste však i zájem o současné umění.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru