Evropská unie začala uplatňovat nová opatření, která mají chránit evropské výrobce elektrokol před levným dovozem z Číny. "Pokud má někdo na cestě z Číny kontejner s elektrokoly, tak už po něm celní správa bude chtít antidumpingové poplatky," říká šéf firmy ekolo.cz Jakub Ditrich.

Evropská komise (EK) stanovila clo ve výši až 83,6 procenta. Ačkoliv se na některé výrobce vztahují nižší sazby - už od 21,8 procenta - , většina importérů bude podle Ditricha podléhat nejvyšší hranici.

Evropská unie tak vyslyšela stížnosti evropského sdružení výrobců elektrokol EBMA, které zastupuje více než 25 procent evropských výrobců elektrokol. Těm vadí, že Čína svůj vývoz skrytě dotuje. Ke stejnému zjištění došla i EK.

"Rozhodnutí Evropské unie by mělo vyslat čínským výrobcům elektrokol jasný signál, aby přestali s cenovým dumpingem a dali evropským společnostem možnost vynahradit si ušlé prodeje," řekl po zveřejnění rozhodnutí Moreno Fioravanti, zástupce EBMA.

V Česku někteří výrobci opatření také vítají. "Nízké clo, dotace v Číně a rostoucí mzdy u nás nám dělaly problém konkurovat čínským výrobcům", říká Pavel Müller, ředitel společnosti Bohemia bike, která vyrábí od roku 2000 všechny kola značky Leader Fox v Česku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak půjde vysoká cla obejít.
  • Proč o přesunu výroby do Česka nemůže být ani řeč.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.