Nacionalistické tendence představitelů světových velmocí, například heslo amerického prezidenta Donalda Trumpa "America First", společně se siláckými řečmi a pokusy o návrat protekcionismu vyvolávají dojem, že národní státy zůstávají nejmocnějším hráčem na poli mezinárodních vztahů. Ovšem opak je pravdou. Jak jsou některé vlády bezmocné vůči globálním společnostem, ukazují například firmy Apple nebo Google a jejich úspěšné vyhýbání se placení daní v plném rozsahu. Známé jsou také například intervence tabákových obrů proti pokusům o zobrazování odpudivých obrázků na cigaretových krabičkách, které mají za cíl odrazovat lidi od jejich koupě.

Že stát přestal být výlučným aktérem v globálním dění a korporace už nejsou pouhými účastníky, což ostatně dokázala schůzka Trumpa a šéfa Tima Cooka o dopadech obchodní války s Čínou, ilustruje žebříček finančních výnosů světových zemí a velkých korporací vytvořený serverem The Conversation. Sice ukazuje, že se na prvních devíti příčkách stále drží národní státy v čele s USA, Čínou a Japonskem (Evropská unie by byla na vrcholné pozici, pokud byla brána za jednotnou politickou entitu). Pak už ale začínají nejbohatší korporace předbíhat čím dál tím větší počet zemí. Soukromých firem v TOP 100 je celkem 71, z čehož je 27 amerických a 14 čínských. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • O kolik peněz přicházejí státy kvůli tomu, že globální firmy neplatí daně ve svých sídelních státech?
  • Co je to "smlouva z lásky" a jak se projevuje v případě Irska a Applu?
  • Proč některé státy vlastní globální firmy jako páky?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.