Tři lidi zadržela a obvinila česká policie kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů a obchodu s výrobky z ohrožených šelem. Jedním z nich je i Ludvík Berousek ze známého cirkusového klanu, provozovatel zooparku Bašť u Prahy, kde v pondělí zasahovali celníci a policisté. HN to řekl zdroj z vyšetřování.

Počet obviněných potvrdila i Jitka Bojanová, šéfka dozorujícího Okresního státního zastupitelství Česká Lípa. "Věc momentálně zpracovává policie, která je buď propustí, nebo podá státnímu zástupci návrh na uvalení vazby," řekla.

V zooparku uzavřeném pro veřejnost Berousek chová velké exotické šelmy pro film a cirkusy, jak ale uvedly Lidové noviny, podle detektivů se uvnitř areálu měli chránění tygři i zabíjet. Na jiném místě se pak měl z jejich kostí připravovat lektvar pro čínskou medicínu. Určený byl k prodeji.

Policisté a celníci v pondělí zasahovali také na dalších místech v severních a středních Čechách a také v Praze, včetně vietnamské tržnice Sapa. Podrobnosti dnes uvedou celníci na tiskové konferenci. Už teď je ale zřejmé, že jde o průlomový tah proti nelegálnímu byznysu s přísně chráněnými šelmami, kterých už se ve volné přírodě vyskytují jen necelé čtyři tisíce.