Ministerstvo průmyslu prohlašuje, že českým podnikatelům ubývá starostí s úřadováním. Zprávu o snižování administrativní zátěže předloží dnes vládě. Optimismus ale nesdílejí podnikatelé. Čísla ukazují, že pro většinu z nich je povinná byrokracie problémem číslo jedna.

"Snižování administrativy se dlouhodobě pohybuje o dva stupně výš a zároveň o jeden dolů. U řady opatření se skutečně daří byrokracii snižovat, mezitím ale přijdou nová nařízení či zákony a jsme tam, kde jsme byli," popisuje předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Zprávu předkládá ministerstvo vládě každý rok, přesné stanovení ale provádí jen jednou za několik let. Naposledy to bylo v roce 2016, celkovou administrativní zátěž plynoucí ze 166 právních norem vyčíslilo na 71 miliard korun. "Další měření se má uskutečnit v roce 2021," uvedla mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

71 miliard

stálo české podnikatele v roce 2016 vyřízení administrativní agendy.

Při každoročním hodnocení ministerstvo vychází pouze z administrativních povinností, které se v daném roce podaří odstranit. Za loňský rok jich ubylo 18, jedná se však o nařízení, která podnikatele příliš nezatěžovala.