Česká republika nebude přijímat žádné migranty, uvedl v neděli premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz týkající se aktuální italské žádosti o pomoc s běženci. Babiš trvá na tom, že přijímání migrantů se má řídit principem dobrovolnosti. O pomoc při rozdělení 450 lidí, kteří uvízli na moři, požádal státy EU italský premiér Giuseppe Conte. Podle Babiše Evropa musí vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jenom zhoršuje.

"Naše země žádné migranty přijímat nebude. Na Evropské radě jsme pro relokaci prosadili princip dobrovolnosti a toho se budeme držet," uvedl Babiš v textové zprávě. "Přijímat lidi není žádné řešení, naopak to ještě zvětšuje problém, který v Evropě máme," dodal předseda vlády.

Podle ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka, může Česko Itálii pomoci jinak než přijetím uprchlíku, například vysláním českých odborníků a policistů. Česko je také připraveno účastnit se podpůrné operace na pomoc libyjským bezpečnostním složkám pod vedením Itálie, dodal Hamáček.

"Musíme se soustředit na řešení příčin migrační krize a na způsoby, jak zastavit tok nelegálních migrantů, včetně boje s pašeráky. Nebudeme se vypořádat s migrační krizí tím, že budeme nekontrolované migraci držet dveře do Evropy otevřené," řekl Hamáček.

Přibližně 450 lidí bylo na palubě rybářské lodi, odkud je převzala plavidla unijní agentury Frontex a italské finanční stráže. Premiér Conte se pak obrátil na EU, aby situaci pomohla řešit. Babiš řekl, že kopii dopisu, který Conte adresoval předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi a Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi, dostali představitelé všech členských států. Na Conteho žádost již reagovaly Malta a Francie, které přislíbily, že přijmou po 50 lidech.

Babiš s tímto postupem nesouhlasí. "Takový přístup je ale cesta do pekel. To jenom motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy," uvedl. EU podle něj musí vyslat jasný signál, že nelegální migrace skončila a EU bude nelegálně příchozí okamžitě vracet. "Musíme pomoci migrantům v zemích, odkud přicházejí, mimo hranice Evropy, aby se na cestu vůbec nevydávali," dodal Babiš.

Předseda KSČM Vojtěch Filip je toho názoru, že Česká republika je jen tranzitní stanice pro uprchlíky.

"Musíme pomoci zemím, odkud pocházejí, zbavit se hladu, agrese a válek. V mnoha případech jsou to jen ekonomičtí migranti." Světové mocnosti a členské státy EU se musí dohodnout na společné pomoci, "dodal Filip.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil s postojem menšinové vlády ANO a ČSSD ke kvótám a obecně o přerozdělování uprchlíků mezi členskými státy EU souhlasí.

"Není možné přerozdělit migranty administrativním způsobem v rozporu s jejich přáním," řekl a dodal, že většina migrantů skončí ve Švédsku a  Německu, kam stejně míří. Jinou věcí však je poskytnout finanční pomoc zemím postiženým masovou migrací, řekl Pospíšil.

Česká republika se k řešení migrace jinou cestou než rozdělováním lidí mezi jednotlivé země EU kloní dlouhodobě. Společně s dalšími středoevropskými zeměmi prosazuje důslednou ochranu hranic Evropy a také pomoc ve zdrojových zemích migrace.