Globální finanční krizi před deseti lety spustilo masivní předlužení investičních bank. Ty se od té doby stabilizovaly, ale podlomit ekonomiky mnoha zemí mohou čtyři nové hrozby, zejména prudký nárůst vládních a firemních dluhů, varuje v komentáři pro agenturu Bloomberg britský ekonom Sony Kapoor.

Celkový objem všech úvěrů soukromých i vládních institucí na světě loni vzrostl na 237 bilionů dolarů, a jde tedy jen o těžko představitelnou sumu. Horší ale je, že před pádem investiční banky Lehman Brothers v září 2008 byla o více než 70 bilionů nižší. Vedle prostého nárůstu dluhů mizí ze světa kvalitní dlužníci, ať už jde o vlády, nebo soukromé společnosti. To podle Kapoora může dále podrýt celkovou stabilitu finančního světa.

Kapoor je v současnosti jedním z nejvlivnějších odborníků na finance a hospodářskou politiku. Stojí v čele think tanku Re-Define, který poskytuje poradenství soukromým investorům i veřejným ekonomickým institucím, včetně mnoha centrálních bank. V minulosti působil také v největší indické investiční banky ICICI, zabýval se pákovými obchody v Lehman Brothers a obchody s finančními deriváty ve společnosti Aquila Energy. Patří mezi významné ekonomy, kteří upozorňovali na finanční problémy eurozóny a navrhoval opatření, jak by se s nimi evropská měnová unie měla vypořádat.

Nejvyšší rating AAA od agentury Standard & Poor's (S&P) v současnosti drží jen dvě americké společnosti - farmaceutický a kosmetický koncern Johnson & Johnson a softwarový gigant Microsoft. Do dubna 2016 do této ligy patřila ještě americká ropná společnost ExxonMobil. Mnohem horší je ale to, že ještě v roce 1992 drželo hodnocení nejbezpečnějších dlužníků celkem 98 amerických firem.