V Bibli stojí, že před Šalamouna předstoupily dvě ženy, které se přely o dítě, respektive o to, která z nich je jeho skutečnou matkou a která mateřství jen předstírá. Židovský král nechal dítě přinést a nařídil, aby jej mezi obě ženy spravedlivě rozdělili. Mečem. Jedné to přišlo jako dobrý nápad, vždyť tu stojí tvrzení proti tvrzení, takže mají mít na dítě každá poloviční nárok. Pravá matka padla na kolena a prosila krále, ať si raději uzná mateřství druhé ženy, ale dítě ať nechá naživu. Král tak poznal, kdo je pravou matkou, a dítě svěřil jí.

Situace u nás mi tento bájný okamžik, který − jak doufám − zná každý student práv, připomíná. S tím rozdílem, že naše obdoba krále (prezident a vlastně i lid ve volbách) věnovala dítě ženě, která jej chtěla rozpůlit. Vadí vám, že se bude vládnout s komunisty? Nevadí? Tak si rozdělte vládnutí. Vadí vám, že člověk, který za čtyři roky neuťal hlavu ani jedné "korupční hydře", byť na tomto slibu získal moc, povede tuto zemi v nadcházejících letech? Nevadí. Dobře, tak si rozsekněme vládnutí. Seznam by mohl pokračovat.

U nás šlo sestavit mnoho variant vlád, za které bychom se s přimhouřením oka nemuseli stydět, ale udělal se pravý opak. Kdyby někomu šlo o republiku, nepaktoval by se s komunisty − největším domácím historickým zlem, které tuto zemi desítky let dusilo − a raději by nabídl možnost sestavit vládu někomu jinému. Nyní ale máme vládu, která není a nemíní být věcí společnou.

Česká politika se ocitá snad v nejhlubším bodě svých novodobých dějin. A z něj se může vydat kamkoli, aniž by někdo dokázal předpovědět směr. Pryč z EU, jakýpak copak, protože EU je věc společná. Pryč z NATO, protože jedině Rusko nás nechá dělat, co chceme, že?

Je zejména ostudou posledních prezidentů a premiérů, že jsou u nás Evropa a euro v takové propadlišti důvěry a zájmu. Je to totiž hlavně jejich zodpovědnost vychovávat republiku k demokracii, k vládě práva, ke spolupráci se spojenci a k povědomí o ekonomických zájmech země. Těžko se zaštiťovat myšlenkami zakladatele československého státu, když současný prezident republiky nabádá sněmovnu, aby podpořila vládu opírající se o komunisty. "Ekl" by to snad před pár lety přišlo i Zemanovi. Či spíše každému, kromě komunistů samotných.