V Madridu se v pondělí poprvé oficiálně sešel španělský premiér Pedro Sánchez a katalánský předseda vlády Quim Torra. Jejich jednání trvalo přes dvě a půl hodiny.

Politici se shodli na obnovení speciální komise mezi Madridem a Barcelonou, jež má za úkol zlepšit katalánskou autonomii. Tato komise přitom nezasedala od roku 2011.

Torra na schůzce v Madridu nadnesl téma práva na sebeurčení Katalánska. O tom ale Sánchez odmítl jednat s tím, že podle španělské ústavy je území země nedělitelné. Na tiskové konferenci po schůzce pak Torra uvedl, že Katalánsko nezávislost nevzdává, protože "práva na sebeurčení náleží katalánskému lidu".

Sánchez pak také slíbil, že se jeho vláda zasadí o odblokování katalánských sociálních zákonů. Ty na základě stížností předchozí vlády zablokoval španělský Ústavní soud.

Předseda regionální vlády pak pozval španělského premiéra na návštěvu Barcelony, kde by jednání měla pokračovat. Kdy k tomu dojde ale není zatím jasné.

První setkání po více než dvou letech

Analytici neočekávali, že by toto jednání přineslo jasný průlom. Úspěchem podle nich je, že spolu obě strany začaly jednat. "Problémy se nevyřeší během dvou nebo tří jednání. Musí se v dialogu pokračovat," řekl pro agenturu AFP ještě před pondělní schůzkou zdroj z katalánské vlády.

Politolog Fernando Vallespin z Autonomní univerzity v Madridu se domnívá, že jedinou možnou cestou, jak urovnat vztahy, je kompromis, který by garantoval Katalánsku speciální statut a dal mu více pravomocí. A to je hlavně možnost určovat a vybírat vlastní daně.

Setkání vzešlo z popudu Sáncheze, který chce ukončit spor s Katalánskem. Ten už dříve prohlásil, že se hodlá setkat se zástupci všech autonomních oblastí.

Oba politici se sešli v paláci Moncloa, tradičním sídle premiérů země. Španělská média připomínají, že naposledy se šéfové vlád v Madridu a v Barceloně na této úrovni setkali v dubnu 2016 - tehdy to byl lidovec Mariano Rajoy a katalánský lídr Carles Puigdemont.

Sánchez je vstřícnější

Socialistický premiér Sánchez se dostal k moci na začátku června, kdy se mu podařilo s pomocí hlasů katalánských i baskických nacionalistů vyslovit nedůvěru Rajoyově vládě a svrhnout ji.

Po svém předchůdci zdědil Sánchez napjaté vztahy s Katalánskem. Dal okamžitě najevo, že se pokusí napětí zmírnit. To ale nebude snadné.

Katalánští separatisté aktuálně ovládají katalánský parlament. Premiérem toho bohatého regionu je odhodlaný stoupenec nezávislosti, pětapadesátiletý právník Torra. Ten se nechal slyšet, že bude dál usilovat o "vytvoření nezávislého státu ve formě republiky".

To ale neustále naráží na odpor centrální vlády v Madridu. Sánchez v reakci na Torremova slova už dříve vyzval separatisty, aby "otočili list".

"Političtí vězni" míří domů

Do Katalánska nový španělský premiér vysílá vstřícné signály. Na začátku měsíce se do regionu přesunulo celkem šest z devíti zadržených regionálních lídrů, včetně bývalého vicepremiéra Oriola Junquerase.

Ti jsou v souvislosti s neústavním referendem o nezávislosti z loňského podzimu obviněni ze vzpoury a zneužití veřejných peněz. Nyní čekají na soud. Hrozí jim až 25 let za mřížemi. Separatisté je považují za "politické vězně", Madrid to ale odmítá.