Zhodnocení peněz, které mají lidé na vkladech v tuzemských bankách, zůstává nejhorší v historii. A to přesto, že Česká národní banka minulý týden už počtvrté od loňského srpna zvýšila svou základní sazbu. Dvoutýdenní repo sazba, od které se odvíjejí ceny úvěrů a zhodnocení vkladů, vzrostla z rekordně nízké úrovně 0,05 na jedno procento.

Přebytek volných peněz nyní mohou bankovní domy ukládat u ČNB za úrok ve výši jednoho procenta a o vyšší výnos se pak podělit s klienty. Ani po posledním zvýšení sazeb centrální banky se však úroky na vkladech zvedat nezačaly. Z odpovědí nejvýznamnějších bank pro drobné klienty, které HN oslovily, vyplynulo, že se na to ani nechystají.

"Zvyšování sazeb ze strany centrální banky je zatím stále pozvolné a objem vkladů zároveň příliš velký na to, aby bankám dávalo ekonomický smysl zvyšovat úroky na depozitech," říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

4,51 bilionu Kč

měly banky letos v květnu na vkladech od klientů.

3,3 bilionu Kč

činily vklady klientů před začátkem intervencí ČNB v srpnu 2013.

Podle statistiky centrální banky se průměrné úroky na vkladech od loňského srpna ani nehnuly − na běžných účtech je roční úrok stále 0,05 procenta, na spořicích účtech pak 0,21 procenta.

Před osmi lety − v dubnu 2010, kdy základní sazba ČNB byla také jedno procento, činilo průměrné úročení na běžných účtech 0,62 ročně a na spořicích účtech skoro jedno procento.