Dvanáct chlapců a jejich fotbalový trenér byli po devíti dnech záchranných akcí objeveni živí v jeskynním komplexu v Thajsku. Záchranná operace však není u konce. Chlapci podstoupí před evakuací až čtyřměsíční potápěčský výcvik.

Podle agentury AFP to v úterý uvedlo thajské námořnictvo s tím, že po celou dobu budou dostávat zásoby a ze zaplavené jeskyně bude odčerpávána voda. Podle úřadů je většina z chlapců v dobrém zdravotním stavu.

Potápěči námořnictva nalezli skupinu dětí ve věku 11 až 16 let a jejich 25letého trenéra zhruba čtyři kilometry od ústí jeskynního komplexu na severu země, při jehož návštěvě je před deseti dny uvnitř uvěznily povodně. Podle místního guvernéra byl po zběžné prohlídce vyhodnocen stav většiny z nich jako dobrý, pouze několik z nich má zdravotní problémy, nikdo však kritické.

Záchranáři počítali s tím, že chlapci a trenér našli útočiště před stoupající vodou v jeskyni na vyvýšenině, která je přezdívaná podle pověstně thajské pláže Pattája. I toto místo bylo nakonec zaplavené a záchranáři 13člennou skupinku našli až o 400 metrů dále.

Kapitán námořnictva Anand Surawan médiím sdělil, že do jeskyně bude po dobu čtyř měsíců dopravováno jídlo a pití, aby mohli chlapci podstoupit náročný potápěčský výcvik, díky němuž je budou moci evakuovat ven. Druhou možností je, že do té doby opadne voda, kterou záchranáři navíc odčerpávají, a chlapce bude možné vyzvednout bez nutnosti potápění.

Podle expertů však nemusí být kromě výcviku samotného snadné ani dopravování zásob do čtyři kilometry vzdáleného místa. Ahman Mirza, americký jeskynní záchranář, který je na místě, dříve prohlásil, že bezpečnější by bylo počkat na opadnutí vody a nenutit chlapce do potápěčských pokusů, protože pokusit se dostat někoho neuvyklého potápění zatopenou jeskyní "je jednou z těch nejvíce nebezpečných situací".

Na videozáznamu, který na Facebooku zveřejnily thajské speciální jednotky, je slyšet, jak jeden ze záchranářů hovoří anglicky s chlapci. "Kolik vás je?" ptá se jich. "Třináct," odpovídají. "Třináct? To je skvělé," reaguje záchranář. Následně se malí fotbalisté ptají, kdy je dostanou do bezpečí. Na to druhý ze záchranářů odpovídá: "Dnes ne. Jsme tady jen dva. Musíme se potápět. Přijdeme. O. K.? Přijde hodně lidí. My jsme první."

Jeden z chlapců záchranářům rovněž říká, že mají velký hlad a že chtějí přinést jídlo. Někdo ze skupiny se ptá, co je za den. "Pondělí, už jste tady 10 dní, jste velmi silní," říká na to záchranář a vysvětluje, že se musejí zase vrátit, nicméně pak opět dorazí. "Děkujeme," odpovídá jeden z chlapců. "Odkud jste?" ptá se a záchranáři odpovídají, že z Británie. "Aha, uvidíme se zítra," reagují chlapci.

Thajským záchranářům asistovali během pátracích prací i čtyři britští jeskynní potápěči a několik expertů americké armády. Šestičlenný tým expertů k jeskyni vyslala i Čína. Připojili se i Australané, Barmánci a Laosané. Celkem se záchranných operací zúčastnilo přes 1000 lidí.