Podíl dolaru v globálních devizových rezervách v letošním prvním čtvrtletí klesl na nové čtyřleté minimum, zatímco podíly jednotné evropské měny euro, britské libry i čínského jüanu se zvýšily. Vyplývá to z údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Podíl americké měny v devizových rezervách klesl již páté čtvrtletí za sebou. Dolar ale stále s velkým náskokem zůstává nejdůležitější rezervní měnou na světě, uvedla agentura Reuters.

Rezervy držené v dolarech v letošním prvním čtvrtletí vzrostly na 6,499 bilionu dolarů (145 bilionů korun) z 6,282 bilionu dolarů v loňském čtvrtém kvartálu. Podíl dolarů na celkový rezervách nicméně klesl na 62,48 procenta z 62,72 procenta. Nachází se tak na nejnižší úrovní od čtvrtého čtvrtletí 2013, kdy činil 61,24 procenta.

Podíl eura v globálních rezervách v letošním prvním čtvrtletí naopak vzrostl na 20,39 procenta z 20,15 procenta v loňském čtvrtém kvartálu. Je tak nejvýše od konce roku 2014, ale výrazně pod svým maximem 28 procent z roku 2009.

Dolar v letošním prvním čtvrtletí oslaboval kvůli očekávání rychlejšího hospodářského růstu a zpřísňování měnové politiky mimo Spojené státy. Ve druhém čtvrtletí ale posílil, těžil zejména z obav ze světové obchodní války. Podpořila ho i zpráva, že Evropská centrální banka (ECB) hodlá ponechat své úrokové sazby na nynějších minimech přinejmenším do konce léta příštího roku.