Manuel López Obrador, bývalý starosta metropole Mexika, se po desetiletích stane prvním levicovým prezidentem země se 124 miliony obyvatel. Podle předběžných oficiálních výsledků získal v nedělních volbách přes 50 procent hlasů, uvedla agentura Reuters. Gratulaci mu už poslal prezident USA Donald Trump. Mexická měna v reakci zpevnila o více než jedno procento, uvedla agentura Reuters.

Manuel López Obrador pondělí označil za historický den a v prvním krátkém projevu vyzval ke smíření. Prohlásil, že přicházejí hluboké změny. Slibuje respekt k nezávislosti centrální banky a dodržování fiskální disciplíny. Smlouvy uzavřené v rámci energetických reforem chce podrobit kontrole kvůli možné korupci a protiprávnosti, nebude ale docházet ke konfiskacím nebo vyvlastnění majetku.

Oba rivalové Ricardo Anaya, který reprezentuje koalici označovanou většinou za pravostředovou, a José Antonio Meade, kandidát Institucionální revoluční strany (PRI), vítězství Lopéze Obradora uznali a blahopřáli mu.

Lopéz Obrador slibuje, že politiku a obchod země očistí od narůstajícího násilí, korupce a politických skandálů a že sníží hospodářskou závislost země na Spojených státech. Jeho kritici ale varují, že plánované státní zásahy do hospodářství by mohly zemi uvrhnout o desetiletí zpět. Označují budoucího prezidenta také za populistu, který nenabízí konkrétní řešení.

Čtyřiašedesátiletý López Obrador, přezdívaný podle začátečních písmen všech svých jmen AMLO, se o nejvyšší úřad uchází už potřetí. Dva neúspěšné pokusy učinil v roce 2006 a 2012, přičemž v roce 2006 prohrál jen asi o 250 000 hlasů. Vítěz prezidentských voleb v úřadu vystřídá 1. prosince Enriqua Peňu Nieta, který je prezidentem od prosince 2012 a znovu už kandidovat nemohl.

Kromě prezidenta Mexičané v neděli volili 500 poslanců, 128 senátorů, osm ze třicítky guvernérů mexických států, starostu metropole Mexiko a téměř 1600 starostů dalších měst.