Mezi vodáky je známé rčení, že Vltavou v horním úseku teče laminát. V překladu to znamená, že od Vyššího Brodu je v létě na řece víc lodí než vody. A nejenom laminátových kánoí, ale také nafukovacích raftů. Není nic výjimečného, když před šlajsnou stojí vodáci frontu na splutí.

O trochu méně lodí se vydává na úsek z Českého Krumlova k Českým Budějovicím. Možnosti táboření a občerstvení tam sice nejsou na každém kroku jako výše proti proudu, ale samozřejmě nechybí a Vltava je tam stejně meandrující, romantická s možností zajímavých zastávek.

Nejlepší je vzít do rukou pádla ještě kousek nad Českým Krumlovem, v kempu Vltavan. Mimochodem svoje stanoviště tam má i INGEtour. To je jedna z mnoha půjčoven lodí, ale dost vodáků jí dává přednost. Má na Vltavě deset loděnic, ve kterých je možné se nalodit, vylodit, vyměnit poškozené věci. Firma dokonce provozuje podél řeky autobusovou dopravu, která vodáky dopraví tam, kde nechali svá auta. Vícedenní půjčovné za kánoi stojí na den 350 korun, za raft pro šest lidí 990 korun, součástí jsou i barely, lodní vaky, vesty a podobné důležité potřeby.

jarvis_5b339bdb498e8cf84d26f4f7.jpeg
Jedinečný pohled na renovované historické jádro a zámecký komplex, teče pod třemi mosty, z nichž vodáky zdraví turisté.
Foto: Zbyněk Pecák

A proč nasednout do lodí nad Českým Krumlovem? Stojí za to si město zapsané na seznam světového dědictví UNESCO projít, ale také prohlédnout z lodí. Vltava se jím proplétá jako had, takže nabízí jedinečný pohled na renovované historické jádro a zámecký komplex, teče pod třemi mosty, z nichž vodáky zdraví turisté, a především jsou na řece jezy, takže o adrenalin je postaráno. "Ahoj" zní nejčastěji u lávky zvané U Jelení, pod plášťovým zámeckým mostem. Tamní jez je vždy obležený těmi, kteří nadšeně povzbuzují a sledují vodáky, jak si s propustí poradí.