Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval na Pražském hradě druhou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak osm měsíců po sněmovních volbách a pět měsíců po demisi menšinové vlády ANO. Menšinový kabinet ANO a ČSSD by měli ve sněmovně podporovat komunisté, definitivně o tom rozhodnou o víkendu. Zeman podle očekávání nejmenoval ministrem zahraničí europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD). Řízením úřadu pověřil předsedu ČSSD Jana Hamáčka, kterého jmenoval ministrem vnitra. Zeman řekl, že 11. července novou vládu před hlasováním o důvěře podpoří ve sněmovně.

Ministři převzali od prezidenta dekret o jmenování a podepsali ministerský slib. ČSSD povede pět ministerstev - vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Dalších deset členů vlády včetně premiéra je za hnutí ANO. Ve srovnání s dosavadní vládou v té nové nastalo osm změn.

Ve svých funkcích vedle premiéra zůstalo šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr dopravy Dan Ťok a ministr školství Robert Plaga. Ministrem obrany se nově stal dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, poslankyně Taťána Malá povede ministerstvo spravedlnosti. Ministryní průmyslu je podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Za sociální demokracii ve vládě zasedne jako ministr vnitra Hamáček, který byl zároveň pověřen řízením ministerstva zahraničí. Do čela ministerstva práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Petra Krčála, ministrem kultury se stal poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Zemědělství povede Miroslav Toman.

Jako pátého člena vlády za ČSSD Babiš do vlády navrhl Pocheho. Zeman ale opakovaně zdůraznil, že kvůli jeho postoji k migraci a k Izraeli či jeho někdejšímu působení v pražské politice ho nejmenuje. Vážné výhrady k Pochemu vyjadřovali také komunisté.

Úřad tak dočasně povede Hamáček. Poche by měl působit ve vedení ministerstva. Někteří sociální demokraté řekli, že pokud Zeman Pocheho ministrem v dohledné době nejmenuje, jediný možný institut je kompetenční žaloba, protože podle ústavy má prezident na návrh premiéra členy vlády jmenovat. Spor u Ústavního soudu ovšem může vyvolat premiér, který však v úterý uvedl, že k tomu nevidí důvod.

O důvěru by měla druhá Babišova vláda požádat poslance za dva týdny. ANO a ČSSD mají ve dvousetčlenné sněmovně 93 poslanců, spoléhat by pak měli na podporu KSČM.

Komunisté o postoji k vládě rozhodnou v sobotu, neskrývají však výhrady.

Zeman vládě ke jmenování blahopřál a poděkoval předchozímu kabinetu. Pracoval podle něj jako soudržný tým. Prezident věří tomu, že "týmový duch" se přenese i do nové vlády a "nebude zatížena resortismem". Před hlasováním o důvěře chce Zeman vystoupit před sněmovnou. "Abych podpořil tuto naši vládu," řekl Zeman. V září chce přijít na jednání vlády při schvalování rozpočtu. Na podzim ministry pozval na večeři do Lán.

Babiš za jmenování vlády poděkoval. Slíbil, že jeho vláda bude bojovat za bezpečnost, proti ilegální migraci či za zájmy ČR v Evropské unii. Chce také bojovat proti korupci, plýtvání či byrokracii. "Naše vláda udělá všechno pro to, aby naši lidé měli lepší život," řekl premiér.

Na odjezd ministrů na druhém hradním nádvoří čekala necelá dvacítka demonstrantů. Připomínali, že kabinet, který se bude opírat o podporu komunistů, vznikl na den výročí justiční vraždy Milady Horákové.

Demonstranti drželi například transparent "Nějaká Milada? To prostě ignorujeme!", jedna z protestujících přišla v červených trenýrkách.

ŽIVĚ: Prezident Zeman jmenuje vládu Andreje Babiše

Vláda poprvé zasedla ve středu dopoledne ve Strakově akademii. Babiš poté oznámil, že předseda ČSSD Jan Hamáček se stal prvním místopředsedou vlády a ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) bude v nové vládě předsedkyní legislativní rady. Nová vláda bude mít i zmocněnkyni pro lidská práva, a to Martinu Štěpánkovou.

Změní se také obsazení funkce vedoucího úřadu vlády, kterou dosud zastával Radek Augustin. "Pověřili jsme s účinností od 28. června paní Tünde Barthovou, a to do doby jmenování vedoucího úřadu vlády ČR," uvedl Babiš. Barthová je ředitelkou odboru kabinetu předsedy vlády. Vláda má také novou mluvčí, Barboru Peterovou nahradila Petra Doležalová, která dosud pracovala v televizi Prima.

První zasedání kabinetu po jeho jmenování na Hradě trvalo zhruba hodinu, Babiš s Hamáčkem poté na tiskové konferenci hájili termín jmenování vlády, který připadl na Den památky obětí komunistického režimu. Podle Babiše jde o náhodu, která vyplynula z pracovních povinností prezidenta Miloše Zemana. Hrad jako termín nabídl úterý, nebo středu. "V úterý jsme nebyli připraveni, zasedaly kluby," vysvětlil Babiš s tím, že poslanci teprve podepisovali programové prohlášení vlády. "Mě to určitě mrzí, je třeba odsoudit, co se stalo v minulosti, ale souvislost tam nevidím," konstatoval.

Odsoudil také kritiku opozice kvůli spolupráci menšinové vlády s KSČM. Zdůraznil, že se pokoušel dohodnout s ODS, ta ale spolupráci odmítla. "Má plno keců ta opozice," uvedl s tím, že opoziční poslanci ještě mají možnost kabinet podpořit při hlasování o důvěře, které je naplánováno na 11. července. Nevyjádřil se ani k tomu, zda považuje za protiústavní, že prezident nejmenoval jeho nominanta na ministra zahraničí.

Hamáček chce nejmenování Pocheho řešit jednáním. Podáním kompetenční žaloby na prezidenta kvůli tomu, že odmítá jmenovat navrženého ministra, by se podle Hamáčka jenom zafixoval aktuální spor. Post ministra zahraničí by pak mohl zůstat neobsazený, dokud nepadne verdikt soudu.

Babiš ani Hamáček na tiskové konferenci po prvním jednání vlády jasně neodpověděli na to, zda prezident svým jednáním porušuje ústavu.

Hamáček dodal, že podobně jako Zeman se chovali i někteří jeho předchůdci.

Odpoledne uvede Babiš do úřadů čtyři ministry.

ŽIVĚ: Jak zvládne Hamáček řidit dvě ministerstva? O čem jednala poprvé nová vláda?

ŽIVĚ: Prezident Zeman jmenuje vládu Andreje Babiše

ŽIVĚ: Jak zvládne Hamáček řidit dvě ministerstva? O čem jednala poprvé nová vláda?