Na rodičovské dovolené bylo loni v Česku více než 273 tisíc žen, ale jen něco málo přes 5000 mužů. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí od roku 2010 počet tátů pečujících o děti stagnuje. Důvodem je, že u většiny párů muž vydělává víc než žena a rodině se tak nevyplatí, aby na rodičovskou šel on. Doma s dětmi tak zůstávají většinou muži, jejichž manželka má vyšší příjem nebo jinak zajímavou práci, a také tátové, kteří potřebují na chvíli životní změnu. Čtyři z nich se s námi podělili o to, jak zvládli tradičně ženskou roli i jak na jejich rozhodnutí reagovalo okolí.

S nápadem jít na rodičovskou přijdou většinou muži sami. To je i případ jednačtyřicetiletého Dalibora Dudy, který pracuje jako vývojář v softwarové společnosti Unicorn a v současnosti je doma s malým synem. "Vedly mě k tomu ekonomické důvody. Kromě toho jsem si chtěl odpočinout od stresu z pracovního nasazení a věnovat se našemu dítěti. Můj zaměstnavatel mi navíc vyšel vstříc a umožnil mi i během rodičovské zůstat částečně v kontaktu s praxí," líčí Duda.

Ekonomická situace rodiny ulehčila rozhodnutí starat se o dítě i čtyřicetiletému HR manažerovi ze společnosti Škoda Auto Ondřeji Kočímu. Má dvoukariérové manželství a jeho žena je schopna uživit celou rodinu. Nicméně i v případě, že by vydělávala méně, byl Kočí rozhodnutý zvládnout rodičovskou z úspor.

73 procent

mužů podle průzkumu Ligy otevřených mužů uvažovalo o nástupu na rodičovskou, desetina by na ni skutečně chtěla jít.

43 procent

respondentů průzkumu Ligy otevřených mužů vidí jako slabé místo pro větší zapojení otců do péče o děti legislativní a ekonomické podmínky.

"Máme třetí dceru a já jsem s ní chtěl strávit alespoň pár měsíců doma. U předchozích dvou dcer jsem byl dlouho v práci a u třetí jsem si nechtěl nechat její dětství protéct mezi prsty. Postupně jsem dospěl k názoru, že kariéra je sice důležitá, ale děti nepočkají, až budu v důchodu a udělám si na ně čas," říká Kočí.

Pětatřicetiletého lektora CAD softwaru Jakuba Špačka zase k péči o malou dceru přivedlo vyhoření. To shodou okolností přišlo v době, kdy jeho manželku oslovila bývalá kolegyně s tím, že hledá lidi do nového týmu.

Podobný je i příběh šestačtyřicetiletého Lubora Dvořáka, který má dva syny. Rodičovskou zvažoval už u prvního, ale dočkal se až u mladšího, když jeho žena dostala zajímavou pracovní nabídku. "Přispělo k tomu i to, že po patnácti letech v jedné firmě jsem potřeboval nějaký nový životní impulz, což rodičovská rozhodně byla," podotýká Dvořák. Nyní už je zpět v pracovním procesu jako vedoucí péče o zákazníky v pojišťovně Coface.

Čeští muži chodí na rodičovskou nejčastěji, když je dítě o trochu větší. Kočí a Dvořák zůstali doma s potomky staršími dvou let a Špaček s dcerou, když jí bylo něco málo přes jeden rok. Výjimkou je Duda, který manželku v rodičovské péči vystřídal hned po šestinedělí: "Mohla se vrátit do zaměstnání už po těch pár týdnech. Samozřejmě jsme to doma hodně probírali a také jsme to pečlivě připravovali s našimi zaměstnavateli."

Vyhazov kvůli rodičovské

S předsudky, že to nezvládne, se prý Duda nesetkal. Rozhodnutí jít na rodičovskou přijalo bez problému i okolí Jakuba Špačka, obavy se trochu objevily jen v rodině.

Lubor Dvořák se u přátel a rodiny setkal spíše s obdivem, kdežto u zaměstnavatele narazil na nepochopení. "Mám pocit, že to bral jako určitou zradu. Po tři čtvrtě roce na rodičovské se mi ozval, že se buď dohodneme na odchodu, nebo moje pracovní místo zruší. Zažil jsem na vlastní kůži častou praxi, kdy se ženy během rodičovské nebo těsně po ní dozvědí, že přišly o místo. Díky tomu jsem si nakonec pobyt doma se synem z původně plánovaného jednoho roku nedobrovolně prodloužil o osm měsíců, než jsem našel novou práci," vypráví Dvořák.

Naopak Ondřej Kočí měl štěstí na chápavé nadřízené. Podporu u kolegů nalezl i díky tomu, že pracuje v HR, což je doména žen. "Měl jsem velmi zajímavou práci, a tak odchod na rodičovskou některým mužům nedával příliš smysl. Naopak pochopení měla valná většina kolegyň a kamarádek. Pár žen v mém okolí ale váhalo, zda rodičovskou nemám jen jako dovolenou a hraní s dcerou a domácí práce a chod rodiny neobstarává dále manželka," líčí Kočí a dodává, že zvládá vařit, prát, žehlit, uklízet i starat se o dům s velkou zahradou.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak dosáhnout toho, aby zůstávalo s dětmi doma více mužů.
  • Jsou tátové zpětně rádi za to, že byli doma s dětmi?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se