Přesto, že ekonomika v České republice uspokojivě roste, příjmy domácností zdaleka nedosahují úrovně západních zemí. V oblasti výše výdajů na životní potřeby patříme k těm dražším zemím. Nejvíce stojí Čechy bydlení, na které padne v průměru více než čtvrtina rodinných příjmů. Nyní se ale dostáváme do situace, kdy ceny bydlení rostou rychleji než příjmy domácností, takže nemalá část domácností stále obtížněji vychází s výškou nájmů a se splátkami hypoték. Tento stav s sebou nese obrovské riziko pro budoucnost tuzemského hospodářství.

Jak mají v Praze bydlet nejen důchodci, ale lidé, kteří tam pracují? Zdravotní sestra, mladý akademik, učitel, všichni ti kteří se nemohou nebo nechtějí stěhovat na venkov – například do Severních Čech, kde je bydlení levnější?

Jedenadvacáté století je stoletím měst. Podle OSN bude ve městech v roce 2050 žít 66 procent veškeré populace. Lidé se do měst stěhují především za prací a kvalitou života. Úspěšná města chtějí více kvalitních produktivních obyvatel, včetně mladých lidí, kteří se svojí profesí teprve začínají. Vedle práce by jim ale města měla nabídnout víc: například finančně dostupné bydlení, které by bylo alespoň o pětinu levnější než to tržní.

Ekonomové, developeři a bankéři se shodují v tom, že bydlení v Praze je drahé, protože je ho málo. Zastaralá a nepružná stavební a územně-plánovací legislativa znemožňuje větší, rychlejší a levnější výstavbu a inovace. Důvodem je i nedostatečná nabídka finančně dostupného nájemního bydlení. Většina veřejného bytového fondu se zprivatizovala, a města tak ztratila nástroje jak na svém území ceny bydlení ovlivňovat.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak zajistit dostupné bydlení? Recepty osvědčené i nové.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se