V Česku rostou nová politická hnutí jako houby po dešti. Mohou za to blížící se říjnové volby, kdy se bude volit do zastupitelstev obcí a do třetiny Senátu. Zatímco uspět s novou stranou ve volbách do sněmovny je těžké, prorazit v komunálu je mnohem jednodušší a kampaň také stojí méně peněz. Týdeník Ekonom prošel rejstřík politických stran a politických hnutí, který spravuje ministerstvo vnitra, a jen od Nového roku napočítal přes desítku nových subjektů. To je více než za celý minulý rok.

SpOLečně za tři miliony

Většina hnutí míří na komunální politiku. Někde jen dosavadní úspěšní komunální politici registrují nová uskupení. To je třeba případ hnutí Klidné město ve středočeských Říčanech, které státní registraci získalo v červnu. Vede ho populární starosta a televizní moderátor Vladimír Kořen.

Byznysmen Robert Runták chce do olomouckého hnutí SpOLečně dát až tři miliony.

Ale vznikají i zcela nové ambiciózní subjekty. Jeden z nejvýraznějších zatím vznikl v Olomouci kolem tamního podnikatele Roberta Runtáka. Ten se stal známým veřejnosti, když patnáct let působil jako ředitel exekučního úřadu v Přerově v tandemu s Tomášem Vránou. Přerovský úřad proslul velmi tvrdými postupy vůči dlužníkům. Vedle toho je známý pro své rozsáhlé sbírky současného umění či sponzoringem Sigmy Olomouc.

Nyní to zkouší v politice s hnutím SpOLečně, sám kandiduje na šestém místě. "Máme silný tým a dobrý program, proto si věříme na první místo," říká sebevědomě. Je vidět, že hnutí nemá problém s penězi. "Konkurenční strany mají historii, silné zázemí a zavedené značky, zatímco my jsme začali úplně z nuly. Proto jsem se rozhodl do kampaně investovat dle potřeby částku až do výše tří milionů korun," sdělil Ekonomu Runták.

Hnutí má sídlo na Dolním náměstí v budově, kterou vlastní IES Moravia Real známého podnikatele Ivana Kyselého, přítele někdejší vlivné figury ODS Ivana Langera. Podle Runtáka je to jen shoda náhod.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.