Nová regulace hypoték říká, že hypoteční půjčka nesmí být větší než devítinásobek ročního příjmu dlužníka a měsíční splátky by neměly překročit 45 procent jeho čistého příjmu. Mají české banky a žadatelé o hypoteční půjčky tento krok vítat, nebo ne?

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok k novému opatření poznamenává, že na horší časy je zapotřebí se připravovat v časech dobrých. A také, že nikdy nevíte, co se stane s úrokovými sazbami nebo s vaším příjmem. S obojím je zapotřebí souhlasit. ČNB kromě toho uvádí, že je třeba bojovat s cenovou bublinou na trhu nemovitostí, kde podle jejího názoru jsou ceny nadhodnoceny zhruba o 15 %.

Podle mého názoru, jakkoliv jsou kroky ČNB pochopitelné a logické, přišly příliš brzy a ČNB mohla s jejich zavedením počkat, popřípadě zvážit, jestli je zavádět vůbec. Proč?

Domnívám se, že pokud cenová bublina existuje, týká se nejvíce Prahy, přičemž opatření je samozřejmě platné pro celou Českou republiku. K tomu je ještě dobré dodat, že růst cen nemovitostí se v letošním roce zpomaluje a jsou náznaky toho, že to takto bude pokračovat po celý rok 2018.