Češi dosud u Úřadu pro ochranu osobních údajů přihlásili na 21 tisíc kamerových systémů. Letos 25. května, po více než 18 letech, registrační povinnost odpadla. To ale neznamená, že ochrana majetku kamerami by teď byla výrazně jednodušší než dřív. Nové evropské nařízení na ochranu osobních údajů totiž posiluje zodpovědnost provozovatele za kamery. Sám musí posoudit například jejich vliv na ochranu osobních údajů. A ani kontaktu se státem se správci kamer úplně nevyhnou. Úřadu se totiž musí hlásit veškeré úniky dat ze systému.

Základní pravidla pro provozování kamer zůstávají i po účinnosti nového nařízení nezměněna. Kamery by se měly instalovat jen tam, kde je to nezbytné k dosažení legitimního cíle, tedy například odhalení nebo odrazení zlodějů. "Každý, kdo hodlá instalovat a provozovat kamerový systém, musí ho také vhodně kombinovat s dalšími prostředky, jako jsou zamykání dveří, mříže a podobně," upozorňuje advokát Michal Klusák.

Dbát je potřeba také na to, aby kamera nepřiměřeně nezasahovala do soukromí druhých. Nepřípustné tak zůstává zejména to, aby kamera snímala dům nebo pozemek souseda. A pokud chce obchodník přes kamery sledovat, kdo vchází do jeho prodejny, musí se vyvarovat toho, aby kamera u dveří zabírala i část ulice. "Monitorování veřejného prostranství se záznamem ve větším rozsahu by bylo přípustné pouze výjimečně, například kvůli opakovaným závažným útokům proti obydlí provozovatele kamery z veřejného prostranství," vysvětluje Tomáš Paták z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Kamery podle nových pravidel GDPR

Posouzení vlivu kamer na ochranu osobních údajů musí obsahovat:

 • systematický popis zamýšlených operací zpracování;
 • účely zpracování;
 • posouzení nezbytnosti a přiměřenosti operací zpracování z hlediska účelu;
 • posouzení rizik pro práva a svobody lidí;
 • plánovaná opatření k řešení těchto rizik.

Záznam o činnostech zpracování pro kamerový systém musí obsahovat:

 • označení správce;
 • účel zpracování, tj. například ochrana majetku správce, života a zdraví osob prostřednictvím stálého kamerového systému;
 • popis kategorií subjektů údajů;
 • popis kategorií osobních údajů;
 • podoba a obrazové informace o chování a jednání zaznamenaných osob;
 • příjemci osobních údajů a informace o případném předání osobních údajů do třetích zemí;
 • poučení o předávání informací orgánům činným v trestním řízení, případně jiným zainteresovaným subjektům (např. pojišťovna);
 • lhůta pro výmaz záznamu;
 • přehled bezpečnostních opatření;
 • bezpečnostní kryt, tj. řízení přístupu k datům, školení oprávněných osob apod.

Zvláštní režim pro byty

Zřejmě nejošemetnější je pak instalace kamer v bytovém domě. Právě ta je přitom od roku 2016, kdy jí Úřad pro ochranu osobních údajů ve svém stanovisku nalinkoval nová závazná pravidla, na vzestupu. Do té doby totiž mohly kamery sledovat jen prostory, jako jsou půdy, sklepy, kočárkárny nebo garáže. Stanovisko ale manévrovací prostor bytových družstev a společenství vlastníků výrazně rozšířilo. "Od ledna 2016 je možné sledovat také vstupní dveře do domu, vstupní chodby k výtahům a schodištím i výtahy a schodiště. Toto výrazně zvyšuje smysluplnost takové instalace pro potřeby řešení bezpečnosti v bytovém domě," uvádí Josef Tuhý, jednatel společnosti Safety24, která se specializuje na instalace kamerových systémů v bytových domech. Jen v Praze tak dnes podle něj kamery hlídají bezpečnost zhruba ve 40 procentech "činžáků". Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů pak po celém Česku fungují kamery v téměř čtyřech tisících bytových domů.

Přestože se seznam povolených míst rozrostl, stále v domech existují plochy, které by kamery snímat neměly. Patří mezi ně zejména vstupy do jednotlivých bytů. "Jedná se o prostory, jejichž záběry mohou podstatně vypovídat o soukromém životě obyvatel domu," vysvětluje Klusák. Monitorovat je společenství může jen v případě, že by docházelo k opakovanému vloupání do konkrétního bytu. A potřebovat k tomu bude souhlas všech, kteří v něm bydlí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.