To nejpodstatnější pravděpodobně nebude předmětem sporu. Jak vedení elektrárenské společnosti ČEZ, tak hlavní akcionář − stát − se shodují na výplatě dividendy 33 korun za akcii. Dividenda ve stejné výši za rok 2016 hodila státu 12,4 miliardy korun. Roky před tím to bylo ještě více, to se vyplácelo po 40 korunách.

Jenže konsenzem ohledně dividendy dojemná shoda vedení kolosu a státu, zastupovaného ministerstvem financí, končí.

Vedení požaduje 21 milionů na rozdělení odměn pro manažery. Kdo sleduje ČEZ déle, ví, jak to asi dopadne. V letech 2015 a 2016 se vždy schválil protinávrh ministerstva financí nic nevyplácet, minulý rok ani vedení nic nechtělo. Letos to tedy u Andreje Babiše asi znovu neprojde.

A jsme u toho nejpodstatnějšího − ČEZ versus Andrej Babiš. Není žádné tajemství, že Babiš se už několik let snaží "sundat" vedení ČEZ s generálním ředitelem Danielem Benešem v čele. Jenže neúspěšně. Blok sociálních demokratů, odborářů a dalších mu dosud kazil plány.

Nyní po volbách už si brousil zuby, ale pak ke své nelibosti viděl Beneše, jak oslavuje výsledky prezidentských voleb po boku Miloše Zemana. A pochopil, že Benešovi zůstává minimálně jeden velmi mocný zastánce.

Valná hromada příští týden tak napoví v současném mocenském chaosu mnohem více než měsíce předchozích vyjednávání o vládě.

Ukáže se, jak je vlastně Babiš silný. Pokud má jeho stávající vláda opravdu absolutní moc, dozorčí rada to má spočítané. Ale tak to nejspíše nebude. ČSSD už bude mít po vnitrostranickém referendu, a pokud půjde do vlády, jen těžko si od premiéra nenechá garantovat dosavadní vliv na elektrárenský kolos. Do ČEZ se tlačí také komunisté.

A na přetřes na hromadě přijde i chystané a potom zase Babišem odpískané dělení obra na dvě části.

Prostě spousta otázek, na které bychom se asi normálně ptali nové vlády.

Ale v podmínkách České republiky je mnohem lepší pozorně sledovat valnou hromadu ČEZ.

Související