Během tohoto týdne ruská vězeňská správa rozhodne, zda začne nuceně vyživovat ukrajinského režiséra Oleha Sencova, který již téměř měsíc drží hladovku. Požaduje propuštění všech Ukrajinců vězněných v Rusku. Kyjev výměnou za Sencova a ostatní nabízí 23 ruských občanů zajatých na Donbasu.

"Oleh děkuje všem, kteří na něj nezapomínají. Je to pro něj velmi důležité," řekl Askold Kurov, autor dokumentárního filmu o Sencovovi, jehož před pár dny navštívil ve vězení. Podle něj je Sencov informačně izolován a nevěděl o akcích na jeho podporu v 78 městech po celém světě, včetně Prahy. Stejně tak netušil, že hladovku vyhlásili i další Ukrajinci v ruských věznicích, včetně antifašisty Oleksandra Kolčenka, odsouzeného ve stejném případu.

"Vypadá vcelku slušně na to, jak dlouho již hladoví. Sám říká, že se cítí lépe než třeba desátý den hladovky, organismus se nějak přizpůsobil," říká Kurov. Podle něj vězeň pije jen teplou vodu, lékaři mu ale dávají injekce s glukózou a vitaminy. Vedení věznice Sencova již před dvěma týdny varovalo, že pokud mu začnou selhávat vnitřní orgány, zavedou mu násilně přes nos sondu do žaludku a budou ho uměle vyživovat.

Sencov byl v dubnu 2015 odsouzen ke dvaceti letům za údajnou přípravu teroristických útoků. Rozsudek byl založen na výpovědi jednoho z dalších obviněných mužů. Další z odsouzených, Hennadij Afanasjev, svou výpověď odvolal s tím, že k ní byl donucen mučením. "Celé to bylo vykonstruované. Důstojníkům ukrajinské tajné služby SBU, kteří přešli na stranu Moskvy, řekli, že do konce roku budou atestace, tak se snažili rychle vyrobit nějaký velký případ," říká novinář ze Simferopolu Pavel Kazarin.

Místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Olha Gerasimenková, která se podílela na předchozích výměnách zajatců, v úterý prohlásila, že Kyjev navrhuje vyměnit Oleha Sencova, Oleksandra Kolčenka a další Ukrajince za 23 ruských občanů odsouzených na Ukrajině. V drtivé většině případů jde o ozbrojence bojující na straně separatistů. Kyjev o některých tvrdí, že ve skutečnosti jde o regulérní vojáky ruské armády. Moskva na ukrajinskou nabídku zatím nereagovala s tím, že se na ni druhá strana oficiálně neobrátila.

Podle Sencovových propočtů je z politických důvodů momentálně v ruských věznicích 64 Ukrajinců. Mezi nimi například Stanislav Klych, jenž dostal vysoký trest za to, že údajně bojoval v první čečenské válce na straně severokavkazských separatistů. Prokuratura také tvrdila, že v Čečensku bojoval někdejší ukrajinských premiér Arsenij Jaceňuk, jemuž v té době bylo sotva osmnáct let.