Před sněmovními volbami 2013 nešlo najít na politické scéně většího bijce deficitního státního hospodaření než předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. V roce 2011 například tvrdě odsoudil tehdejší schodkový rozpočet: "Deficit je ztráta. Kdyby mi někdo sestavil byznysplán se ztrátou, tak ho vyhodím." Pravicovým voličům se to líbilo a začali nové kometě české politické scény naslouchat. A Babiš to pochopil a přikládal. Před volbami 2013 se už rozpálil doběla: "Copak je normální, že tenhle stát rok co rok deklaruje, že bude hospodařit se ztrátou 100, 105 miliard a ještě se tváří, jaký je to úspěch? Kdyby to tak šlo dál, můžeme vyhlásit bankrot!"

Pak vstoupil sice do socialistické vlády s ČSSD a KDU-ČSL, ale alespoň rétoricky ještě trochu dbal na sliby, které dal svým pravicovým příznivcům. V roce 2014 tvrdil, že je "přesvědčen, že v roce 2017 budeme mít vyrovnaný rozpočet."

Tak − a teď rok 2018. Andrej Babiš je absolutním vládcem Česka v čele jednobarevné vlády, může si dělat, co chce, navíc má to štěstí, že "premiéruje" v období hospodářského boomu a daňové příjmy jen prší.

Ale Babiš na své sliby už zapomněl. Schodek rozpočtu je naplánován na příští rok na zcela zbytečných 50 miliard korun. A co hůře, stejné číslo se předpokládá až do roku 2021, tedy pravděpodobně po zbytek tučných let, která zažíváme.

Ministryně financí Alena Schillerová se rozhodně nemusí obávat zmíněné hrozby, že kdo mu sestaví byznys­plán se ztrátou, ten bude vyhozen.

Babiš od pravicových voličů totiž dodriftoval k levicovým a je si snaží zavázat dávkami, podporami a deficitním hospodařením. Že deficit je v časech růstu zcela zbytečný a stát není schopen dát veřejné finance do pořádku před sestupem z vrcholu hospodářského cyklu, to už ho nezajímá.

Je to vlastně neuvěřitelný příběh, když uvážíme, že původně vyrostl na imagi šetřivého národohospodáře. Ale trestu se bát nemusí. Voliči mu tleskali, když chtěl šetřit. Nyní mu tleskají ještě více, když rozhazuje.

A o republiku ať se v další krizi stará už někdo jiný…

Související