Přicházejí v noci. Se svítilnami a často i se zbraněmi vpadnou na nehlídané pole a uřezávají zralé plody nebo rovnou odnesou celou rostlinu. Zloději vanilky farmářům na Madagaskaru způsobují obrovské škody, z nešetrně uloupené úrody však vzejde jen málo kvalitního koření nebo často vůbec žádné. Jeho cena v posledních letech celosvětově stoupá a kilogram lusků je momentálně dražší než stejné množství stříbra.

Situace na ostrově u afrických břehů navíc přispívá k tomu, že nakupující platí rekordně vysoké ceny za nejméně kvalitní vanilku za posledních několik let. To se může ve svém důsledku projevit i na cenách pravé vanilkové zmrzliny v Evropě i zbytku světa.

Madagaskar zažívá něco, co by se dalo popsat jako vanilková horečka. Na africkém ostrově se pěstuje 80 procent celosvětové produkce vanilky. S její rostoucí cenou se stala prioritou pro místní farmáře, kteří opouštějí tradiční suroviny a přiklánějí se k pěstování drahocenných lusků. Pěstování vanilky zkrátka zažívá na ostrově v Indickém oceáně nevídaný boom. Vznikají "vanilkoví baroni", v zemi roste prodej luxusního zboží, televizorů, automobilů nebo drahého alkoholu.

Vanilkový lusk roste několik měsíců. Podívejte se, jak se toto aromatické koření pěstuje

527 USD

(asi 11,5 tisíce korun) je cena za kilogram vanilky, na niž se dostala počátkem června.

80 procent

celosvětové produkce vanilky se pěstuje na Madagaskaru.

25 milionů

obyvatel žije na Madagaskaru. Podle OSN 92 procent z nich žije za méně než dva dolary denně. Čtyři miliony lidí trpí nedostatkem jídla.

Co je vanilka

◼ Vanilka je aromatické koření vyrábějící se fermentací plodů některých druhů orchidejí. Původně pochází z Mexika. Pěstuje se také například v Ghaně, Indonésii nebo na Papui-Nové Guineji.
◼ S rostoucí cenou se zájem o její pěstování rozšiřuje. Je však velmi náročné, protože rostliny se musí opylovávat ručně. Proto mezi producenty vanilky patří především rozvojové a chudé země s levnou pracovní silou.

Kromě toho, že cena může zase spadnout, jako se to v minulosti už několikrát stalo, čelí farmáři na Madagaskaru ještě jiné hrozbě: ozbrojeným gangům. Není divu, 1. června se cena za kilogram vanilky dostala na 527 amerických dolarů (asi 11,5 tisíce korun), což pro mnoho místních představuje průměrný roční plat. Vznikají proto skupiny jakési domobrany, které plantáže před nájezdníky brání 24 hodin denně. A často také berou zákon do vlastních rukou a zloděje namístě zabijí. Farmáře k tomu ženou nízké tresty pro zloděje i korupce, díky níž stačí na osvobození dobré známosti mezi obchodníky s vanilkou.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Kdo vlastně na nedostatkové vanilce vydělává nejvíc? A proč jsou farmáři pěstující vanilku ve výrazně horší situaci než ti, kteří produkují kakao?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se