Květnový rozběh alternativního akciového trhu pražské burzy, zaměřeného na malé a střední firmy, ukázal, že zájem investorů se liší podle kvality projektů. Po trojici společností, jejichž akcie se dražily před měsícem, otestuje zájem kupců firma čtvrtá: Hub Ventures, provozovatel sdílených pracovních center pro start-upy.

Hub Ventures nabídne tento měsíc investorům až 24,8 procenta svých akcií, za které chce získat mezi 63 až 90 miliony korun. Asi třetina výtěžku půjde na vyplacení úvěrů poskytnutých dosavadními akcionáři. Zbylé peníze firma využije hlavně na nákup budovy pro další kancelářské centrum v Praze a na nákup jednoho existujícího centra od konkurence. Proces upisování akcií investorům se završí 26. června.  

Hub Ventures budují největší tuzemskou síť takzvaných coworkingových center. Jde o sdílené kancelářské prostory, které si najímají mladé, zejména technologické firmy, jež si zatím stálou kancelář nemohou dovolit. Centra jsou vybavena kancelářským nábytkem a datovými sítěmi. Součástí zázemí jsou také místa pro odpočinek, konference nebo pro setkávání. Stálí uživatelé centra hradí měsíční nájem, ale části prostor jsou k pronájmu i jednorázově. Coworkingová centra jsou pro mladé firmy levnější a flexibilnější než běžná kancelář, ale sehrávají i společensko-podnikatelskou roli. Jsou místem pro výměnu nápadů, konzultace a poradenství.

Hub Ventures otevřeli první centrum před deseti lety a dnes mají už tři - v Praze, Brně a Ostravě. Součástí byznysu je také poradenství a konzultační činnost. 

PODMÍNKY TRHU START

◼ Forma společnosti – akciová společnost se zaknihovanými akciemi 

◼ Hodnota firmy minimálně jeden milion eur 

◼ Prospekt schválený ČNB a uveřejněný v souladu se zákonem 

◼ Právní due diligence zpracovaný právní kanceláří ze seznamu burzy 

◼ Analýza firmy zpracovaná analytikem ze seznamu burzy

"Coworking se v průběhu několika málo let stal fenoménem nejen ve světě, ale i v České republice. Skrze nový trh pražské burzy bychom chtěli oslovit ty investory, kteří by s námi rádi sdíleli náš růstový příběh a podíleli se s námi na dalším rozvoji českého coworkingu a související startupové scény," říká akcionář a jeden ze zakladatelů firmy Zdeněk Rudolský. 

Červnová aukce bude dalším indikátorem, zda je mezi investory o projekt Start pražské burzy, zaměřený na menší firmy, zájem a zda má šanci na úspěch. Premiéra Hub Ventures na nově vzniklém tržišti bude představovat zatím největší prodej akcií. Z úvodní trojice firem, které si přes Start přišly pro peníze od investorů v květnu, uspěly pouze dvě: dodavatel náplní do 3D tiskáren Fillamentum a výrobce pracovních a outdoorových bot Prabos. Investoři si během úvodního úpisu koupili jejich akcie za více než 50 milionů korun. Firma Primoco UAV, která vyrábí bezpilotní letadla, získala nabídky jen na malé množství akcií a vstup na burzu odložila.

Hub Ventures mají v současnosti tři akcionáře. Největším je investor Robert Tůma, s podílem 68 procent, který mimo jiné v minulosti spoluzaložil firmu Ceda, prodávající mapové podklady pro navigaci a internet. Menšinovými akcionáři jsou Rudolský, někdejší ředitel české Amnesty International, a Petr Vítek, který dříve pracoval jako auditor a poradce pro firmu Deloitte. Oba mají podíl 16 procent. Vlastníci očekávají, že i po prodeji akcií bude mít Tůma majoritní podíl - 51 procent. 

Rudolský řekl HN, že firma chce zaujmout investory zkušeným týmem, stabilním byznysovým modelem, rapidním růstem tržeb a potenciálem pro silný růst v budoucnosti. Od roku 2011 se roční tržby firmy zpětinásobily a letos by měly dosáhnout asi 54,9 milionu korun. V loňském roce firma také dosáhla poprvé čistého zisku, který ale byl důsledkem prodeje podílu ve startupovém výrobci elektrických skateboardů XTND. Zisk Hub Ventures loni činil 3,4 milionu korun. 

Na letošní rok firma plánuje ještě ztrátu 3,7 milionu korun, ale od roku 2019 už by měla vykazovat ziskové hospodaření. Společnost očekává, že Česká národní banka v nejbližších dnech schválí dokument pro investory, takzvaný prospekt. Po tomto schválení může firma spustit sérii setkání, na kterých bude potenciální investory seznamovat se svými plány.

Jedno takové setkání proběhne ve čtvrtek 14. června v prostorách vydavatelství Economia, vydavatele HN a webu IHNED.cz.  

Projektem Start chce burza dát vlastníkům menších nebo začínajících firem novou možnost, jak prodat část svých podílů nebo jak získat peníze na další rozvoj byznysu. Ambicí je zjednodušit firmám cestu k veřejnému obchodování. Podle vedení burzy by měl Start být atraktivní především pro ty podniky, které potřebují peníze, ale nechtějí se zadlužovat, nebo pro ty, jejichž majitelé si chtějí udržet kontrolu a nechtějí do svého byznysu pustit strategického investora či fond soukromého kapitálu.

S akciemi zastoupených firem bude obchodovat jen jednou za čtvrtletí, v předem stanovených aukcích. To by mělo snížit riziko, že obchodování bude málo aktivní. Trh Start není určen pro drobné investory, ale spíše pro zkušenější profesionály, kteří také disponují větším objemem peněz.

V případě společnosti Hub Ventures by podle informací HN měla minimální investice činit sto devadesát dva tisíc korun.