Není dne, kdy by se někde na světě nekonala konference o inovacích v právním byznysu. Není hodiny, kdy by k tomuto tématu nevznikaly nové články a "statusy". Takový nápor mnohdy vede k přehlcení. Nedávno jsem na sociální síti LinkedIn dokonce zaznamenal "hnutí" právníků, kteří začínají být nespokojeni s dynamikou, jež schází inovacím v právním sektoru. Poukazují hlavně na záplavu statusů z "inovativních konferencí", které postrádají diverzitu, větší zapojení žen či skutečně průlomové myšlenky. Jejich výtky jsou přitom v mnohém opodstatněné. Mezi "inovativními právníky" je opravdu málo žen, Afroameričanů či právníků z Indie, Singapuru či Jihoafrické republiky. A opravdu často slýcháme prázdné výzvy ke změně, bez chuti se opravdu změnit… Nenechme se ale zmást a nemysleme si, že "odlišní myslitelé" nejsou k nalezení. Že si celou oblast právních inovací uzurpují jen "běloši středního věku v oblecích". Naopak. Skvělým příkladem je ocenění časopisu Financial Times Innovative Lawyer, které založila britská analytička a novinářka Reena SenGuptaová. Mezi jeho příjemci naleznete indicko-britskou právničku Shireen Iraniovou, která založila projekt iProbono zajišťující dostupnou právní službu pro lidi bez příjmů. Po jejím boku pak stojí třeba Nuala Moleová, právnička středního věku z projektu AIRE Centre, který zpřístupňuje obyvatelům Evropské unie informace o jejich právech. Právě takoví lidé mě přesvědčují o tom, že je příliš brzy na závěry o nepovedené globální snaze o inovace. Namísto prázdných frází totiž konají a mění svět. Alespoň trochu. Nenechme se tak stáhnout mezi kritiky "inovací" a radši si vyberme ty, které se opravdu vyplatí "sledovat".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.