Už pátý rok posloucháme od politiků hnutí ANO, kteří mají pod palcem ministerstvo financí, jak zefektivní výběr daní. Dostali k tomu od minulé sněmovny bezprecedentně silné nástroje, především kontrolní hlášení a EET, které pro podnikatele (a ekonomiku jako celek) rozhodně nejsou bez nákladů. Výběrčím daní navíc hraje do karet dlouhá a výrazná konjunktura, která plní kasu vlastně automaticky. To je vidět i na zlepšování výsledků rozpočtů v řadě dalších evropských zemí.

Důvod pro nasekání nových dluhů tak není. Ekonomika jede na maximum, nezaměstnanost je tak nízko, že už nemá prostor pro pokles, a o co více lidí pracuje a platí daně, o to se zkracuje zástup těch čerpajících dávky. Lepší konstelace se těžko dočkáme.

Plánovat v takové situaci deficitní rozpočet je proto zjevná nezodpovědnost. A to i kdyby se, jak stanovuje dlouhodobý plán, po kouskách snižoval. Požadavky ministrů jednobarevné vlády ANO jdou ale daleko za schodek 50 miliard korun, který byl narýsován ještě pod premiérem z ČSSD, jehož vládu těžko podezírat ze lpění na konzervativních rozpočtových pravidlech.

Jak si vede ničím neomezované ANO? Jeho ministři si naplánovali výdaje, s nimiž by se deficit příští rok mohl vyšplhat nepříjemně blízko k 200 miliardám. Je na ministru financí a premiérovi, aby snílky vrátili do reality.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jaké jsou možné zdroje pro financování vládních slibů?
  • Co přinese další zadlužování české ekonomice?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru