Když loni v květnu americký prezident Donald Trump na hodinu propustil tehdejšího šéfa FBI Jamese Comeyho, musel najít jeho nástupce. Na pohovor si pozval i Roberta Muellera. Dvaasedmdesátiletý Mueller, který byl šéfem FBI už v letech 2001 až 2013, ale neměl zájem se do této funkce vrátit. Po krátké konverzaci se s prezidentem rozloučil, Trumpovi prý ovšem zaimponovala Muellerova "chytrost a pevnost". Jenže právě tyto Muellerovy vlastnosti se staly Trumpovým velkým problémem, ne-li přímo noční můrou.

Robert Mueller se totiž následně ujal funkce zvláštního vyšetřovatele "ruské kauzy". Existovalo nějaké propojení mezi aktivitami Ruska, které se pokusilo ovlivnit americkou prezidentskou kampaň v roce 2016, a tehdejším Trumpovým předvolebním týmem? A jakou roli sehrál sám Donald Trump? Tento čtvrtek uplynul rok od chvíle, kdy Mueller začal hledat odpovědi na uvedené otázky.

Podle Trumpa je celá ruská kauza jen "honem na čarodějnice". Muellerovo vyšetřování ale má konkrétní výsledky. Několik lidí z Trumpova okolí, včetně jeho prvního poradce pro národní bezpečnost Michaella Flynna, už přiznalo vinu a výměnou za nižší trest spolupracují s FBI. Jiní, včetně šéfa Trumpovy předvolební kampaně Paula Manaforta, byli obviněni. Celkem je na Muellerově seznamu obviněných už 19 osob − z toho 13 Rusů − a také tři ruské firmy. A vyšetřování patrně ani zdaleka nekončí, Robert Mueller je odhodlán vyslechnout osobně Donalda Trumpa. Dokonce uvedl, že nedostaví-li se prezident dobrovolně, předvolá si jej soudně.