Pokud Andrej Babiš opravdu získá důvěru pro svůj menšinový kabinet, začne domácí uspořádání do jisté míry připomínat situaci v Portugalsku. Tam vládnou socialisté za pomoci dvou krajně levicových stran. Hnutí ANO 2011 sice žádnou socialistickou stranou není, ale doleva se posunulo docela výrazně. Už v době jeho vzniku v něm hráli důležitou roli lidé, kteří k němu přešli od ČSSD. A loni mu odevzdaly hlasy statisíce levicových voličů. O tom, že Babiš převzal od ČSSD i program, se v Lidovém domě mluví jen s nepatrnou nadsázkou. Jak jinak, když tam znovu získal další politiky nebo poradce.

Současné směřování nicméně ANO 2011 nemusí vydržet na věčné časy. Socialistické koncepty v Evropě ztrácejí na přitažlivosti a příkladem rychlé změny může být Francie, kterou má Babiš tak rád. Tam byl prezident Emmanuel Macron považován za nástupce socialistů, z nichž ostatně vzešel. Rychle se však posouvá do středu a jeho vláda − kvůli liberálním hospodářským opatřením, snižování počtu státních zaměstnanců a větší přísnosti na studenty − čelí odporu levice a odborů. V pozadí je fakt, že si francouzská ekonomika nestojí nijak dobře. České hospodářství zatím roste, avšak vzestup HDP, který plní státní pokladnu a dovoluje zvyšování mezd, důchodů i výplaty dalších sociálních dávek, nepotrvá věčně. Babiš je jako podnikatel pragmatik (stejně jako investiční bankéř Macron), a pokud se za rok či dva byznysu tolik dařit nebude a přerozdělování se stane závažím, nebude váhat kohoutky přiškrtit. Pak o spory nebude nouze ani zde.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.